A A+ A++

Urządzając pokój dziecka trzeba rozważyć kilka kwestii. Ważnym aspektem jest wybór mebli – takich, które z jednej strony spełnią oczekiwania rodziców w zakresie funkcjonalności, z drugiej zaś będą odpowiadać na potrzeby dziecka, a przy tym pozwolą wyczarować pełne uroku wnętrze. Wspólnie z architektami podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by pokój dobrze służył dziecku i rodzicom.

Autor: housemarket.pl 13 lipca 2020 13:07

Zagadnienia i dylematy związane z urządzaniem pokoju niemowlęcia szczególnie bliskie są arch. Annie Koszeli, właścicielce Autorskiej Pracowni Projektowej Architektury Wnętrz. Projektantka sama niedawno została mamą. Czym kierowała się wybierając meble do pokoju małej Basi?

– Wyposażenie musi być przede wszystkim bezpieczne. Zwracajmy uwagę na wystające narożniki, o które można się skaleczyć. W łóżeczkach dziecięcych szczególne znaczenie ma rozmieszczenie szczebelków, które gwarantuje bezpieczeństwo podczas snu i może ograniczyć „wspinaczkę” malucha. Wybierzmy łóżeczko z blisko usytuowanymi szczeblami. Na początku jednak, możemy zdecydować się romantyczną kołyskę lub kosz – zajmują dużo mniej miejsca. Łóżeczko to inwestycja, która może poczekać nawet 5-6 miesięcy od pojawienia się maluszka. Meble o większych gabarytach powinniśmy koniecznie przymocować do ściany – w szczególności dotyczy to komód, które dziecko może przewrócić – radzi Anna Koszela.

Stabilne, wykonane z wyselekcjonowanego bezsęcznego drewna meble marki Nizio doskonale łączą ponadczasową estetykę i funkcjonalność. Przemyślany design i brak ostrych krawędzi, dzięki starannemu, ręcznemu wykonaniu drewnianych kołysek i łóżeczek, zapewniają bezpieczeństwo najmłodszym.

Pokojowe metamorfozy

W ciągu pierwszych lat życia dziecka wystrój jego pokoju podlegać będzie zmianom, dostosowującym wnętrze do zmieniających się potrzeb malucha. Jak sprawić, by nieuchronne metamorfozy nie wiązały się z kosztownym remontem i całkowitą wymianą wyposażenia?

– Każdy projekt dziecięcego pokoju opieramy przede wszystkim na tym, aby nic nie było zdefiniowane do końca. Lubimy modele łóżek, które rosną razem z dzieckiem, mogą przybierać różne formy i zmieniać funkcje. Producenci oferują między innymi łóżka na podwyższeniach, pod którymi zyskujemy przestrzeń do zabawy czy nauki. W zależności od aktualnych zainteresowań malucha możemy doczepić do mebla tkaniny, które zmienią go w wigwam czy zamek, domontować do niego drabinę, a nawet zjeżdżalnię. Aby wspomóc rozwój motoryki i dziecięcej kreatywności, stosujemy również panele nawiercane, z kółkami do wieszania i montowania dodatkowych elementów – zdradza Aga Kobus, współwłaścicielka pracowni Studio.O. 

Z tą opinią zgadza się też Ida Mikołajska, współwłaścicielka krakowskiej pracowni projektowej MIKOŁAJSKAstudio, która zwraca uwagę na jakość i trwałość mebli.

– Niektórzy spytają po co inwestować w meble, skoro za kilka lat dziecko i tak wyrośnie i trzeba będzie kupić nowe? Otóż właśnie, wybierając solidne meble na początku nie będziemy musieli szybko ich wymieniać. Proponujemy meble, które będą „rosły razem z dzieckiem”. Proste formy, możliwość regulacji wysokości półek i stosunkowo neutralna kolorystyka pozwolą maluchom nadać indywidualny wyraz swojej przestrzeni w miarę zmieniających się upodobań. Na początek, w pokoju niemowlaka na pewno przydadzą się łóżeczko, komoda i szafa. W pokoju malucha sprawdzą się też skrzynie i kufry – szybko schowamy w nich zabawki, a dodatkowo mogą służyć jako wygodne siedziska. Dzieciom w wieku szkolnym niezbędne jest biurko i wygodny fotel. Producenci mebli proponują ciekawe rozwiązania, które pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń do nauki i wypoczynku. Przykładem może być łóżko na antresoli, pod którą możemy umieścić blat lub klasyczne biurko do nauki. W tym przypadku koniecznie pamiętajmy o dobrym oświetleniu miejsca do pracy, a jeśli nasza pociecha jest jeszcze mała, pomyślmy o regulowanej wysokości blatu i fotela – mówi Ida Mikołajska. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułII Mistrzostwa Brzegu Dolnego w tenisie SENIOR 55+
Następny artykuł“Odyseja Hakima – Z Turcji do Grecji”: w poszukiwaniu życia [RECENZJA]