A A+ A++

2020-10-19 12:06, akt.2020-10-19 13:11

publikacja
2020-10-19 12:06

aktualizacja
2020-10-19 13:11

fot. carlos castilla / Shutterstock

PGE ocenia, że sensowne byłoby połączenie trzech grup energetycznych oszczyszczonych z aktywów węglowych – poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.

“Naszym zdaniem docelowo połączenie trzech grup (PGE, Tauronu i Enei – przyp. PAP Biznes) oszczyszczonych z aktywów węglowych byłoby sensownym rozwiązaniem, ale decyzja nie należy do nas” – powiedział prezes PGE na konferencji.

Dodał, że połączyć można by było m.in. obszary dystrybucji.

PGE zainteresowane komplementarnymi aktywami CEZ i Fortum w Polsce

“Jeśli chodzi o zainteresowanie aktywami CEZ czy Fortum, to nas interesują tylko aktywa komplementarne wobec tych, które już mamy. One mają być uzupełnieniem naszego stanu posiadania i naszej obecności na rynkach, na których już jesteśmy” – powiedział Dąbrowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

“Jeśli chodzi o Fortum, to we Wrocławiu mamy wytwarzanie, a Fortum ma tam dystrybucję. Jeśli chodzi o CEZ, to przede wszystkim Kraków, tam mamy też wytwarzanie” – dodał.

Zaznaczył przy tym, że PGE nie ma zamiaru inwestować w aktywa węglowe.

“Położymy oferty, które z naszego punktu widzenia będą bezpieczne. Chcemy inwestować przede wszystkim w OZE, a aktywa CEZ czy Fortum będą przez nas kupione, tylko jeśli będzie to dla nas korzystne i pozwoli budować nam wartość grupy” – dodał.

CEZ zaprosił do składania do 29 września listów intencyjnych w procesie zakupu polskich aktywów grupy. Chce sprzedać CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska. Polskie aktywa CEZ obejmują dwie elektrociepłownie o łącznej zainstalowanej mocy 568 MWe oraz 1088 MWt.

Kilka miesięcy temu Grupa Fortum zdecydowała o przeglądzie opcji strategicznych, w tym możliwości zbycia aktywów ciepłowniczych i chłodniczych w Polsce, w Estonii, na Litwie, Łotwie i Järvenpää w Finlandii. Jak podało Fortum, wstępne analizy wykazały, że te biznesy mogłyby zagwarantować wyższy wzrost przy innej strukturze właścicielskiej. W 2019 roku łączna sprzedaż ciepła w tych aktywach wyniosła 5,1 TWh, a energii 1,3 TWh. Łączna EBITDA wyniosła ok. 120 mln euro.

W Polsce Fortum ma aktywa ciepłownicze w pięciu miastach (Płock, Częstochowa, Bytom, Zabrze i Wrocław), w tym elektrociepłownie wielopaliwowe CHP w Częstochowie i Zabrzu. W 2019 r. spółka sprzedała 3,3 TWh ciepła i 0,6 TWh energii. EBITDA wyniosła 43 mln euro.

pel/ pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspółpraca samorządu województwa i samorządów lokalnych – formułą dialogu są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Następny artykułFishing: North Atlantic PC