A A+ A++
Pensje mocno w górę, ulga inflacyjna i rekordowo drogi autogaz [Wykresy tygodnia]
Pensje mocno w górę, ulga inflacyjna i rekordowo drogi autogaz [Wykresy tygodnia]
fot. Master1305 / / Shutterstock

Kończąc ten trudny tydzień, przygotowaliśmy dla Państwa kilka najciekawszych wykresów z ostatnich dni zdominowanych przez rosyjską agresję na Ukrainę.

Luty przyniósł najszybszy od 14 lat nominalny wzrost płac, czemu towarzyszył rekordowo wysoki poziom zatrudnienia – wynika z najnowszych danych GUS. Niestety, lwią część podwyżek wynagrodzeń zjada bardzo wysoka inflacja.

Na skutek redukcji VAT-u na paliwa, energię i żywność w lutym odnotowano spadek inflacji CPI w Polsce. To już jednak historia, ponieważ marzec przyniósł silny wzrost cen, których jeszcze nie widzimy w danych statystycznych. Na pocieszenie otrzymaliśmy za to nowy koszyk inflacyjny. Za to inflacja bazowa śrubuje rekordy…

Nieznaczna podwyżka oprocentowania obligacji oszczędnościowych w lutym oraz zapowiedź pozostawienia oferty bez zmian w marcu wystarczyły, by przekonać Polaków do wyraźnego zwiększenia zakupów rządowego długu.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Po drakońskich podwyżkach na przełomie lutego i marca w mijającym tygodniu odnotowano mocne spadki detalicznych cen oleju napędowego i benzyn. Do rekordowo wysokich poziomów wzrosły za to ceny autogazu.

Decyzją Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przedział stopy funduszy federalnych został podniesiony o 25 pb. do 0,25-0,50%. Do końca roku Fed zapowiada sześć kolejnych podwyżek po 25 pb. każda oraz rozpoczęcie ilościowego zacieśnienia polityki monetarnej.

Rezerwa Federalna

Nawet o 60 proc. zmniejszyła się oferta mieszkań na wynajem w największych polskich miastach. Wraz z wyraźnie spadającą podażą wystrzeliły ceny, co przy obserwowanych w ciągu ostatniego roku podwyżkach może przełożyć się na historyczne maksima. Zwiększony popyt na rynku generują przede wszystkim obywatele Ukrainy uciekający przed rosyjską inwazją.

Spadek liczby ofert na rynku najmu mieszkań (PKO BP)

Dwa lata temu – 16 marca 2020 roku – WIG wyznaczył dołek covidowego krachu, po którym więcej niż podwoił swą wartość w ciągu następnych 18 miesięcy. Część inwestorów może liczyć na powtórkę tego scenariusza. Obawiam się jednak, że czeka ich zawód – pisze Krzysztof Kolany w swojej analizie.

W lutym inflacja w Unii Europejskiej nadal przyspieszała, już w trzech państwach osiągając dwucyfrowy poziom. Tylko w dwóch krajach ceny rosły, w ujęciu rocznym, wolniej niż w styczniu. Jednym z nich była Polska, którą częściowo osłoniła tzw. tarcza antyinflacyjna.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Takiej silnej zmiany nastrojów wśród niemieckich finansistów nie odnotowano ani razu w przeszło 30-letniej historii indeksu ZEW. Na skutek sankcji nałożonych na Rosję ponad połowa uczestników ankiety spodziewa się pogorszenia koniunktury gospodarczej w Niemczech.

W ostatnich miesiącach Chińczycy wyraźnie zwiększyli wydobycie węgla i planują już kolejne inwestycje w rozbudowę możliwości produkcyjnych oraz budowę zapasów. Cele klimatyczne schodzą na dalszy plan – ważniejsze, po raz kolejny, okazuje się bezpieczeństwo narodowe definiowane przez Pekin.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

DO

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgnieszka Holland: co się kryje za „oficjalną” biografią
Następny artykułCzy esport to sport?