A A+ A++

Przypomnijmy: komisja ds. pedofilii skierowała zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania” w sprawie czterech hierarchów – Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera. Ma to związek z podejrzeniem niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie.

Wykorzystany setki razy

W lipcu zeszłego roku wyszło na jaw, że bp Tadeusz Rakoczy, były ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, mógł przez lata kryć księdza pedofila. Biskup, który ma obecnie 83 lata i jest już na emeryturze, jeszcze w trakcie sprawowania stanowiska miał dwa razy spotkać się z byłym ministrantem, molestowanym w dzieciństwie przez proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim. Miał nie podjąć żadnych działań, a ten sam ksiądz miał wykorzystać kolejne dziecko.

Kilka tygodni później Janusz Szymik nagłośnił, że to on był ofiarą proboszcza, który wykorzystał go kilkaset razy. Mężczyzna opowiadał, że milczał przez lata, mając jednak przypuszczenia, że nie był jedyną ofiarą. W 2013 r. bp Rakoczy poszedł na emeryturę, więc za radą jednego z duchownych Szymik skontaktował się z nowym biskupem bielsko-żywieckim Romanem Pindlem. Miał już wtedy pewność, że oprócz niego molestowany był jeszcze jeden chłopiec.

Sprawa Szymika była przedawniona, więc proboszcz nie poniósł za wyrządzone mu krzywdy żadnej odpowiedzialności karnej. Drugi molestowany przez proboszcza mężczyzna wiosną zeszłego roku zgłosił się do Prokuratury Rejonowej w Żywcu. Sprawa została umorzona. Biskup podjął jednak działania w Kościele zmierzające do ukarania proboszcza.

– Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich – informuje kuria w wydanym komunikacie.

Co zrobił biskup?

Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej przypomina, że zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 r. oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 r., wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę z Międzybrodzia Bialskiego.

Kuria przypomina, że sprawa została zbadana w 2014 r., kiedy biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa. Biskup Pindel objął diecezję 6 stycznia, a już 27 stycznia przyjął zgłoszenia pokrzywdzonego. 14 lutego rozpoczęło się dochodzenie wstępne. W tym samym roku, 24 czerwca, zapadła decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego, a 12 listopada powołano trybunał do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego.

16 kwietnia 2015 r. wydano dekret karny kończący proces administracyjny, natomiast 13 grudnia 2017 r. wydano prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe etykiety energetyczne, prawo do naprawy – od 21 marca wchodzą ważne zmiany w przepisach
Następny artykułDawid Zawiasa | Radio Łódź Nad Wartą