A A+ A++

Cesarskie drzewko szczęścia. Czym nas zaskoczy?

Paulownia pochodzi z Chin, w Europie sukcesy w jej uprawie udało się odnieść na Bałkanach. Nasz klimat wydaje się nie być dla niej idealnym, mimo tego zyskuje coraz więcej zwolenników także w Polsce. Wyróżnia się dwa gatunki tego drzewa: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Z ich skrzyżowania powstało drzewo uprawiane na plantacjach w celu uzyskania biomasy – Oxytree.

Czym może zaskoczyć paulownia? Oto podstawowe fakty dotyczące tego drzewa:

  • duże drzewo o pokroju parasolowatym, które w sprzyjającym klimacie osiągnąć może nawet 16 m wysokości
  • duże i sercowate liście osiągające nawet 60 cm długości
  • posiada piękne kwiaty zebrane w wiechowaty kwiatostan koloru od różowego, po niebieski o fiołkowym zapachu
  • kwitnie w maju przed rozwojem liści
  • zadziwiający jest przyrost roczny paulowni, ogromny zwłaszcza u odmiany Fortunei i mieszańca Oxytree – roślina potrafi przyrosnąć rocznie nawet 2 metry
  • z uwagi na szybkie przyrosty i ich drewnienie, oraz na bardzo ładne drewno, bywa uprawiana na biomasę lub deski
  • Oxytree pochłaniając duże ilości dwutlenku węgla, produkując jednocześnie niebywale wielkie ilości tlenu – stąd też ich nazwaPaulownia, Fot. Shutterstock

Paulownia: wymagania

Wymagania paulowni są specyficzne. Należy pamiętać, że w naturalnych warunkach drzewo to rośnie w ciepłych miejscach. Stąd też młode drzewka są podatne na przemarzanie. W późniejszym wieku rośliny powinny być znacznie bardziej odporne.

Zaletą paulowni jest to, że sadzona może być nawet na nieużytkach. Optymalne przyrosty osiąga wówczas, gdy dostarcza się jej wieloskładnikowe nawozy. Bardzo ważne, zwłaszcza w warunkach uprawy o przeznaczeniu handlowym, jest odpowiednie nawadnianie i nabycie dobrej klasy sadzonek. Najlepiej wybierać stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru.

Paulownia w ogrodzie

Drzewo paulowni o bardzo rozłożystej koronie i pięknym kwitnieniu będzie wspaniałą ozdobą ogrodu. Poza warunkami dotyczącymi stanowiska, nawożenia i okrywania młodych roślin na zimę, trzeba jeszcze dostarczyć jej dość dużo miejsca, bo szybko rośnie i mocno się rozrasta.

Plantacje paulowni

Coraz bardziej popularne, również w Polsce, stają się plantacje paulowni w odmianie Oxytree. Co wpływa na ich rozwój? Przede wszystkim niebywałe roczne przyrosty tego drzewa, które określane jest jako jedno z najszybciej rosnących, jednocześnie powinno wytrzymać zimy w naszym klimacie. Jego ukorzenienie się ogranicza erozję gleby. Uznaje się też, że dzięki ogromnym liściom, paulownia produkuje do dziesięciu razy więcej tlenu, niż inne drzewa liściaste.

Szacuje się, że w sprzyjających warunkach paulownia osiąga w ciągu 6 lat średnicę pnia równą przynajmniej 30 cm, co jest rekordowym wynikiem. Przy tym rośnie prosto i nie posiada sęków, co jest bardzo ważne w perspektywie przeznaczenia go na deski. Ścięte, odrasta od pnia nawet 4 razy. Drewno posiada wysoką jakość.

Szansa na dochodowy biznes?

W zakładaniu plantacji upatruje się szansy na dochodowy biznes – w Polsce pojawiły się firmy, gdzie można kontraktować sadzonki. Kuszące jest zwłaszcza to, że surowiec (deski) pozyskamy z paulowni szacunkowo nawet w ciągu 8 lat, w przypadku drzew rosnących w naszym klimacie pojawi się po okresie kilka razy dłuższym. Bardzo interesujące są zwłaszcza meble z paulowni (https://oxytree.pl/co-mozna-zrobic-z-paulowni-zobacz-jak-mozna-wykorzystac-drewno-z-oxytree/). Już po 4 latach zaś można wykorzystać ją jako biomasę.

Pojawiają się jednak również głosy krytyki: wprowadzanie obcego i zmodyfikowanego gatunku do powszechnej uprawy może zaburzyć stan równowagi środowiskowej. Intensywna uprawa może wyjaławiać ziemię. W niektórych krajach, choćby w USA, jej sadzenie zostało zakazane. Okazało się też, że plantacje nie przynoszą spodziewanego zysku. Jak będzie w Polsce? Dowiemy się za kilka lat.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market.

PaulowniaPaulownia Fot. Shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsiek: osiem osób poszkodowanych w zderzeniu samochodów
Następny artykułPiłkarz Wisły Płock choruje na koronawirusa. Co dalej z inauguracją PKO Ekstraklasy?