A A+ A++

Uzyskanie paszportu – jeśli osoba składająca dokumenty nie ma żadnych zniżek – kosztuje 140 złotych. Na paszport, ważny 10 lat, trzeba czekać około miesiąca od złożenia wniosku. Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku paszportu tymczasowego, wydawanego w wyjątkowych sytuacjach. Wniosek o taki dokument możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym – jeśli przebywasz w Polsce, albo w polskim konsulacie – w przypadku pobytu za granicą. Od kwietnia punkt wydawania paszportów tymczasowych działa również na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Paszport tymczasowy w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie możesz otrzymać, jeśli:

– utraciłeś lub zapomniałeś zabrać ze sobą paszportu lub dowodu osobistego

– posiadasz paszport lub dowód osobisty, który stracił ważność

– złożyłeś wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, ale jeszcze go nie odebrałeś

– dysponujesz ważnym biletem lotniczym.

Do wyrobienia paszportu tymczasowego na warszawskim lotnisku będziesz potrzebował dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz ważnego biletu lotniczego na podróż. W razie braku fotografii urzędnik wykona zdjęcie do dokumentu na miejscu. Koszt paszportu tymczasowego to 30 złotych.

Za wyrobienie paszportu zapłacisz na miejscu wyłącznie kartą płatniczą. Termin ważności dokumentu jest dostosowany do okoliczności uzasadniających posiadanie paszportu tymczasowego. Paszport tymczasowy nie może być ważny dłużej niż przez 365 dni od daty wydania.

ZOBACZ TEŻ: Trzy najpopularniejsze kierunki na wakacje

Punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie znajduje się w strefie ogólnodostępnej w budynku Terminalu A. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00.

Niektóre państwa mogą nie wpuścić cię na swoje terytorium, jeśli posługujesz się paszportem tymczasowym. Wśród nich są m.in. Indie, Katar, Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga czy Indonezja. W przypadku Stanów Zjednoczonych paszport tymczasowy jest dokumentem uznawanym, ale w celu uzyskania wizy lub ESTA należy zawsze przedłożyć dokument biometryczny, którym polski paszport tymczasowy nie jest. 

MSWiA zaleca na swojej stronie, by przed podróżą sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w państwie planowanej podróży. Możesz tego dokonać, korzystając ze strony Polak za granicą lub kontaktując się z konsulatem danego kraju.

ZOBACZ TEŻ: Najsilniejsze paszporty świata. Polska wysoko w zestawieniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA. Nie sprzedali im cygara. Nastolatkowie zaatakowali sprzedawców
Następny artykułDzieciaki w Słupi Koneckiej także świętowały [fotorelacja]