A A+ A++
Zakażenie pasożytami może pojawić się u każdego człowieka, ale to właśnie najbardziej narażoną grupą, u której pojawiają się choroby pasożytnicze, stanowią dzieci. Gdy wykryjemy chorobę pasożytniczą u dziecka, możemy zastanawiać się nad coraz popularniejszym odrobaczaniem. Na czym polega odrobaczanie dziecka i czy warto je wykonać?

Najczęstsze objawy zakażenia pasożytami u dzieci

Do najczęściej występujących objawów zakażenia pasożytami przez dziecko zalicza się ogólne osłabienie, pojawianie się bólów głowy oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak wymioty, biegunka czy chudnięcie.

Często też można zaobserwować pojawianie się bez powodu stanów podgorączkowych oraz uporczywego kaszlu. Na skórze dziecka u którego podejrzewa się obecność pasożytów, mogą często występować reakcje alergiczne i nawracająca wysypka, a samo dziecko może uskarżać się na jej swędzenie. W niektórych przypadkach u dziecka mogą wystąpić także sińce pod oczami, pojawić się mogą zaburzenia snu.

Najczęściej spotykane pasożyty u dzieci

Choroby pasożytnicze przenoszą się bardzo łatwo, a małe dzieci bardzo szybko mogą się nimi zarazić. Jest to najczęściej związane z nieodpowiednią lub zbyt rzadką higieną rąk, o co zresztą nietrudno, nawet w przypadku najbardziej odpowiedzialnych rodziców czy opiekunów. Jaja pasożytów dostają się drogą pokarmową do przewodu pokarmowego gdzie trafiają na idealne warunki do życia oraz rozmnażania się. Jaja pasożytów najczęściej znajdują się w piasku, na powierzchni nieumytych przedmiotów, owocach czy warzywach. Mogą też przenosić się na odzieży czy włosach.

Najczęściej spotykanymi pasożytami atakującymi układ pokarmowy dziecka są owsiki. Powodują one świąd i podrażnienie skóry. Poszerzając swoją wiedzę na temat owsików – objawów i leczenia, tego typu choroby pasożytniczej, można z powodzeniem uniknąć sytuacji, w których może dojść do ewentualnego zakażenia malucha. Do innych często spotykanych pasożytów zalicza się glistę ludzką oraz tasiemca.

Odrobaczanie dzieci – kiedy warto je wykonać?    

Coraz popularniejszą metodą na pozbycie się pasożytów z młodego organizmu jest odrobaczanie. Co ważne, odrobaczanie powinno być wykonywane tylko po przeprowadzeniu odpowiedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz po przeprowadzeniu wnikliwych badań na obecność pasożytów.

Nie ma konieczności odrobaczania dzieci profilaktycznie, uważa się też, że nie jest to wskazane bowiem środki dostępne w aptekach mogą podrażnić delikatne narządy dziecka. Pierwszą czynnością jaką powinien wykonać rodzic jest dokładna obserwacja dziecka, czego ewentualnym następstwem po konsultacji z lekarzem może być rzeczywiście odrobaczanie.

Sposoby odrobaczania dzieci z pasożytów

Istnieją dwa sposoby odrobaczania dziecka z pasożytów:

  • metody naturalne,
  • metody farmakologiczne.

W przypadku pierwszych najczęściej wykorzystuje się mieszanki roślinne oraz zioła do picia. Dziecku można także podawać świeże pestki dyni czy sok z kiszonych ogórków połączony z czosnkiem.

W aptekach dostępne są także w pełni bezpieczne leki na pasożyty. Do najbardziej skutecznych zaliczyć należy te, które w swoim składzie mają takie substancje jak prazykwantel oraz pyrantel  i mają one przede wszystkim wpływ na dojrzałe formy pasożytów. Warto też szukać leków zawierających niklozamid czy albendazol, które można stosować w każdej fazie rozwoju pasożytów, od larw po dorosłe osobniki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestyn Dni Józefosławia 3-5 czerwca 2022 roku
Następny artykuł„Rytmy Casablanki” w DKF [ Kina i teatr ]