A A+ A++

Taroko National Park to miejsce, którego ja osobiście nigdy nie zapomnę, gdyż to właśnie tu mój pierwszy dron popełnił samobójstwo. Cóż widocznie nawet dla „wróbla” miejsce było na tyle ładne, by pozostać tu na wieki. To smutne wydarzenie w żaden sposób nie wpływa na stosunek do miejsca, gdyż Park Taroko to kompletny MUST na liście tajwańskich atrakcji i gorąco zachęcamy do całodniowych spacerów i trekkingów.

Taroko National Park

Dziś powiemy Wami jakie atrakcje czekają Cię w Narodowym Parku Taroko oraz jak do niego dojechać.

Zwiedzanie Taroko National Park

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Taroko National Park?

Jeśli zastanawiacie się ile czasu powinniście sobie zarezerwować, to odpowiedź nie jest prosta, naszym zdaniem 1 dzień wystarczy, jeżeli będziecie się przemieszczać autobusami. Jeśli jednak jesteś zapalonym trekkingowcem, który chce pokonać większość szlaków na piechotę, to zarezerwuj sobie 2 dni.

Zwiedzanie Taroko National Park

Zwiedzanie Taroko National Park

Zwiedzanie Taroko National Park

punkt Informacyjny – tu zacznij wycieczkę

Taroko Visitor Center – punkt startowy wycieczki

Przed spacerem warto udać się do informacji, żeby dostać precyzyjną mapkę lokalnych szlaków. Przewodnicy w parku postarają się Wam zaplanować trasę względem Waszych potrzeb.
Jednak bądźcie uważni i nie ufajcie im w 100%. Nam Pan wytłumaczył trasę niezbyt dobrze i wywędrowaliśmy na jakiś szczyt, z którego nie było żadnego epickiego widoku. Co najwyżej jakieś dziki busz. Za to wyrzeźbiliśmy poślady, bo trasa to regularne 45 minut wchodzenia po schodach. Odczuwaliśmy to przez kolejne 3 dni. W sumie straciliśmy na tym z 1,5h plus siły, które potem mogłyby się przydać. Dlatego też do kolejnego punktu udaliśmy się autobusem.

taroko national park

taroko national park

taroko national park

niekończące się schody pamiętamy do dziś

Shakadang Trail – czerwony most

Jeśli chcecie dotrzeć do bardzo charakterystycznego czerwonego mostu z Taroko Visitor Center, musicie skierować się w stronę rzeki, tak żeby tunel drogowy mieć po prawej stronie. Trasa ma 1,3 km jednak ze względu na stracony czas i to że akurat podjeżdżał autobus, zdecydowaliśmy się ominąć spacer i podjechaliśmy pod most autobusem.

czerwony most w tarko park Tajwan

czerwony most w tarko park Tajwan

czerwony most w tarko park Tajwan

zejście z mostu - Taroko Park

zejście z mostu - Taroko Park

zejście z mostu - Taroko Park

szukaj tej bramy, to z niej zejdziesz na dół na ścieżkę

Trasa za czerwonym mostem – nie lataj tutaj dronem!

Jak dotrzecie już na czerwony most, zejdźcie z niego w dół i idźcie dalej aż wejdziecie do pięknego wąwozu. Tu czeka Was kolejny spacer wzdłuż krystalicznie czystej wody i kamieni pokrytych zielonym mchem. Uważajcie na małpy, które skaczą z palmy na palmę (spokojnie nie są agresywne i raczej nie podchodzą do ludzi).

Idąc za most, w stronę kanionu, jest kilka punktów, na których można zawrócić. Jeden po 1,5 km, następny po 3 km, dla chętnych istnieje możliwość dalszego spaceru. Należy jednak pamiętać, że będziecie musieli wrócić do mostu. Także rozłóżcie siły rozsądnie i patrzcie na zegarek, bo największa atrakcja jest dopiero przed Wami. Biorąc pod uwagę powyższe punkty my doszliśmy tylko do pierwszego 1,5 km, ale na tym odcinku jest cudownie i na pewno poczujecie klimat.

Warto dodać, że na pierwszym stopie są rozlokowane straganiki (serio nie wiem jak oni tu dotarli) gdzie można kupić street fooda.

piękno Taroko National Park

piękno Taroko National Park

piękno Taroko National Park

rozglądaj się dookoła, bo natura czeka na odkrycie

Yanzikou – Grotto Swallow – najpiękniejszy kanion w Tajwanie

Nawet nie myśl o opuszczeniu parku bez wizyty w Yanzioku. Jeśli o mnie chodzi to w życiu nie widziałem ładniejszego kanionu, zresztą sami popatrzcie na zdjęcia. Kanion zwiedzacie poruszając się wzdłuż drogi przyczepionej do skały, czasem będziecie przechodzić w miejscach gdzie pod Wami będzie tylko płynęła rzeka. Można tutaj też przyjechać samochodem albo skuterem za dodatkową opłatą. Uważajcie na samochody, droga niestety wiedzie wzdłuż trasy samochodowej.

wycieczka do Taroko national Park Tajwan

wycieczka do Taroko national Park Tajwan

wycieczka do Taroko national Park Tajwan

taroko co zwiedzać

taroko co zwiedzać

taroko co zwiedzać

Dla osób lubiących adrenalinę jest też opcja przejścia się po bujającym moście, niestety był zamknięty w trakcie naszej wizyty.

Co jeszcze zobaczyć w Taroko?

Jest jedno miejsce, do którego nie dotarliśmy, czego strasznie żalujemy, a przy nim znajduję się poniższe 2 atrakcje, które podobno można obejść w ciągu godziny:

  • Xiangde Temple – wyglądająca bardzo okazale świątynia.
  • Changchun (Eternal Spring) Shrine – to taki pawilon, z którego wypływ wodospad.

Park ciągnie się kilkanaście kilometrów, atrakcje, które Wam zaproponowaliśmy znajdują się na początku parku patrząc z perspektywy Hualien. Niestety dalej nie dotarliśmy i jeśli jedziecie tylko na jeden dzień może okazać się to niemożliwe.

Chcesz zwiedzić Tajwan, ale masz obawy przed samotną podróżą pojedź z nami na wyjazd! Gwarantujemy dużo uśmiechu, super fotki i aktywne zwiedzanie!

atrakcje taroko -tajwan

atrakcje taroko -tajwan

atrakcje taroko -tajwan

Jak dojechać do Taroko z Hualien?

Z dworca autobusowego, który znajduje się przy stacji kolejowej, musicie kupić bilet na autobus do Tianxiang. Spotkacie w nim głównie turystów, którzy zmierzają w tym samym kierunku, co wy.

Autobus jeździ na trasie mniej więcej raz na godzinę. Bilet na cały dzień, z możliwością wsiadania i wysiadania non stop kosztuje 250 tajwańskich $ (ok 30 zł).

Jeśli zaczynacie zwiedzanie od strony Hualien, to proponujemy Wam zaczynać zwiedzanie zgodnie z pierwszymi przystankami czyli tak jak opisaliśmy powyżej (Visitor Center – Shakadang Trail – Yanizkou).

Autobus w drodze powrotnej jest strasznie zatłoczony, może Wam się nie udać do niego wejść na przystankach późniejszych niż Yanzikou. Tak, mówimy o wejściu, bo nam w żadną stronę nie udało się usiąść. Sugerujemy miejsca na schodach jeśli będzie taka opcja.

Jakieś alternatywy dla autobusu?

Także dla osób ceniących komfort, sugerujemy wynajęcie samochodu albo skutera (koszt około 400-600$). Drogi w tym rejonie nie należą jednak do najłatwiejszy, więc samotne prowadzenie to raczej element dla osób wprawionych 😉

Polecamy Wam bardzo mocno Taroko National Park, szczególnie, że wstęp jest bezpłatny, będziecie mieli co oglądać. Naszym zdaniem to absolutny must wyprawy na Tajwan. Zapraszamy również do naszego postu o Hualien, które jest dobrym punktem wypadowym do Taroko.

(Visited 247 times, 1 visits today)
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTUNEZJA: lecznicza WÓDKA i NIEBEZPIECZEŃSTWA, o których musisz wiedzieć l vlog OGARNIAM PODRÓŻE
Następny artykułKobieca logika – nasi czytelnicy podzielili się z nami najciekawszymi przykładami ze swojego życia