A A+ A++

Ten jedyny park na Szmulowiźnie położony jest przy końcu ul. Kawęczyńskiej, na obrzeżu Pragi-Północ. Jeszcze kilka lat temu groziła mu likwidacja. Przez środek jego niewielkiego terenu drogowcy chcieli przeprowadzić szeroką na 100 m Trasę Świętokrzyską, wycinając przy tym aż 400 drzew. Zaprotestowali lokalni społecznicy.

– To jest myślenie o mieście rodem z minionej epoki. Grozi nam eksterytorialna, obudowana ekranami rura ssąco-tłocząca ruch z obrzeży do centrum – ostrzegał w 2013 r. Tomasz Peszke z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”. – Wizja likwidacji parku przy Kawęczyńskiej jest dla nas wstrząsająca i budzi emocje. W ciągu kilku godzin pod protestem podpisało się tysiąc osób.

Aktywistów wsparli urbaniści przygotowujący miejscowy plan zagospodarowania tego rejonu Pragi Północ oraz stołeczni radni. Ostatecznie pod Trasę Świętokrzyską odcięto z parku jego wschodnią część (ok. 40 proc. powierzchni). Obecnie ma on 1,2 ha.

Miasto zapytało mieszkańców

Rozpoczętą właśnie modernizację zachowanej części parku Michałowskiego poprzedziły konsultacje społeczne zorganizowane przez miasto w 2018 r. Podczas spacerów z architektami, spotkań i pikniku mieszkańcy dzielnicy przedstawiali swoje pomysły na urządzenie tego miejsca. Na tej podstawie pracownia Grima Architektura i Krajobraz przygotowała koncepcję zagospodarowania parku.

– Będzie on parkiem otwartym, bez ogrodzenia – zaznacza Damian Bednarek z prowadzącego tę inwestycję Zarządu Praskich Terenów Publicznych w Dzielnicy Praga Północ.

Fot. Jedrzej Nowicki / Agencja Gazeta

W pierwszym etapie prac, który ma się zakończyć jeszcze w tym roku, przewidziano modernizację zieleni (w tym nowe nasadzenia), budowę alejek z żywiczną nawierzchnią przepuszczającą wodę do gleby, zainstalowanie nowego oświetlenia, ustawienie ławek oraz zgłoszonych do budżetu obywatelskiego stanowisk do gry w szachy lub warcaby. W centralnym punkcie parku powstanie murawa otoczona rabatami kwietnymi. Będzie miejscem pikników, plażowania, gier i zabaw. Po bokach posadzone zostaną zwarte krzewy. W projekcie jest też łąka kwietna i wybieg z torem przeszkód dla psów. Koszt pierwszego etapu modernizacji parku wyniesie 1,8 mln zł. Według harmonogramu mieszkańcy będą mogli skorzystać z gotowej części parku już pod koniec 2020 r.

Spichlerz dla artystów i rzemieślników

W drugim etapie modernizacji zaplanowano budowę placu zabaw dla dzieci, stworzenie ogrodu społecznego do uprawy warzyw i ziół, sadu owocowego oraz zainstalowanie fontanny. Kompleksowej rewitalizacji poddany ma zostać sąsiadujący z parkiem zabytkowy budynek spichlerza z przełomu XIX i XX w. przy ul. Objazdowej 2. Jest on pozostałością dawnego kompleksu przemysłowego należącego do Towarzystwa Akcyjnego „Warszawski Młyn Parowy” Ludwika Michla. Od 2010 r. figuruje w rejestrze zabytków. Po modernizacji ma się stać siedzibą pracowni artystycznych i rzemieślniczych, z kawiarnią i sanitariatami na parterze.

Koncepcję zagospodarowania parku Michałowskiego wraz z otoczeniem spichlerza współfinansuje Unia Europejska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacje Prezydenta Miasta Torunia przedstawione na sesji
Następny artykułPłyny, żele i maseczki w dobrej cenie!