A A+ A++

Dziś przypada święto patronalne parafii p. w. św. Zofii w Zofiborze, która obejmuje kilka miejscowości powiatu radzyńskiego.

Święta Zofia żyła na przełomie III i IV wieku. Niewiele wiadomo na jej temat. Jej żywoty spisano po kilku wiekach i są ze sobą sprzeczne. Według jednej wersji pochodziła z Rzymu, według innej – z Mediolanu. Pewne jest to, że święta żyła, miała trzy córki i że wraz z nimi została stracona za przywiązanie do chrześcijaństwa w okresie prześladowań chrześcijan w państwie rzymskim.

Do spopularyzowania jej kultu mógł przyczynić się fakt, iż jej imię po grecku znaczy „mądrość”. Pojawił się on wcześnie, niedługo po jej śmierci, zarówno we wschodnim chrześcijaństwie, jak też zachodnim. Papież Paweł I, którego pontyfikat przypadł na lata 756-767, sprowadził jej relikwie do kościoła św. Sylwestra w Rzymie. Później przez pewien czas były w Alzacji. Obecnie szczątki świętej są w kościele św. Pankracego w Rzymie. Jej wspomnienie przypada na 15 V. Tym samym należy do tak zwanych „zimnych świętych”.

W Europie środkowej zaobserwowano, że przed połową maja bardzo często następuje załamanie pogody i ochłodzenie. Przeważnie dzieje się to w okresie od 12 do 14 maja. W tych dniach są kościelne wspomnienia trzech świętych o tej samej końcówce imienia, św. Pankracego, św. Serwacego i św. Bonifacego, co spowodowało, że nazwano ich „zimnymi ogrodnikami”. Czasami to ochłodzenie przypadało trochę później, na 15 maja, gdy jest wspominana właśnie św. Zofia, stąd pojawiło się ludowe określenie „zimna Zośka”. Co ciekawe, owe ludowe obserwacje zostały potwierdzone przez oficjalną naukę.

Przypadające na 15 V wspomnienie świętej Zofii jest też świętem patronalnym parafii p. w. św. Zofii w Zofiborze. Parafia ta częściowo obejmuje obszar powiatu radzyńskiego, a konkretnie Domaszewnicę, Kolonię Domaszewnicę, Kolonię Domaszewską oraz Stanisławów. Wszystkie te cztery wsie należą do gminy Ulan-Majorat w powiecie radzyńskim.

Zofibór będący siedzibą parafii znajduje się natomiast w powiecie łukowskim w gminie Wojcieszków, tak samo jako pozostałe trzy wsie, które obejmuje parafia – Szczygły Górne, Świderki i Wólkę Domaszewską.

Obecnie istniejący kościół w Zofiborze został zbudowany w 1854 roku dla dominikanów. Mieli oni wcześniej kościół w pobliskiej Domaszewnicy, który istniał od 1722 roku. Ufundował go i uposażył starosta łukowski Franciszek Nowosielski wraz ze swoją żoną Zofią z Gozdzkich. Łatwo się domyślić, że kościół otrzymał wezwanie patronki fundatorki. Gdy kościół w Domaszewnicy w połowie XIX wieku spłonął, wybudowano w 1854 roku nowy, jednakże nie w Domaszewnicy, ale w Zofiborze. Istnieje on do dnia dzisiejszego. Jest to drewniany kościół z wystrojem wnętrza w stylu barokowym. Tak samo jak poprzedni nosi wezwanie św. Zofii. Był początkowo pod opieką dominikanów. Już jednak w 1864 r. zakonnicy zostali z niego wygnani. Była to część represji antykatolickich rosyjskiego zaborcy, który w ramach prześladowań Kościoła uderzył w katolickie zakony. Wiele z nich zlikwidowano.

Kościół w Zofiborze nie został zamknięty, ale od 1864 r. posługę zamiast dominikanów posługę sprawowali w nim zwykli księża. Pozostałością po dominikanach jest jednak to, że do dziś obok 15 V, czyli wspomnienia św. Zofii, odpust w Zofiborze jest także 4 VIII. Co ciekawe, jest to kilka dni przed kościelnym wspomnieniem świętego Dominika Guzmana, założyciela zakonu dominikanów, które przypada 8 VIII.

Kościół w Zofiborze długo był tylko kościołem filialnym. Dopiero w 1914 roku została ustanowiona parafia pod tym samym wezwaniem co kościół, to jest świętej Zofii. Od tej pory są tam prowadzone księgi metrykalne. Co ciekawe, jest to jedyna parafia pod wezwaniem św. Zofii w całej diecezji siedleckiej. Aktualnie jest tam 2476 wiernych. Jak już wspominałem wyżej, część miejscowości wchodzących w skład parafii należy do powiatu radzyńskiego. Cmentarz parafialny znajduje się w jednej z nich – Stanisławowie.

Zdjęcia: Justyna Kurowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWeekend w spa dla dwojga – dlaczego warto zafundować taki prezent?
Następny artykułPoseł PiS o pandemii i wyborach: To epidemia, a nie klęska żywiołowa