A A+ A++

Krzysztof Dudek SJ – Watykan

Pakt jest krótkim dokumentem, w którym wymienia się najważniejsze cechy ewangelicznej gospodarki. Jest to ład, który „służy osobie ludzkiej […] i szczególnie troszczy się o najsłabszych”. „Nikogo nie zostawia samemu sobie, starając się budować społeczeństwo, w którym odrzuceni […] stają się kamieniami węgielnymi”.

Młodzi w tekście porozumienia obiecują budować pokój i „sprzeciwiać się rozprzestrzenianiu broni” oraz „przeciwdziałać każdemu rodzajowi ubóstwa”. Zapewniają ponadto, że w nowym ładzie pieniądze staną się „sojusznikiem konkretnej gospodarki i pracy”.

Dokument jest wyrazem pragnienia młodych, by wspólnie realizować postulaty, które sformułował Sobór Watykański II, i które podejmowali kolejni Papieże. Te postulaty nakreślają drogę do ucieleśnienia Ewangelii w naszych czasach. Szczególnie wybrzmiewają one na tle ostatnich lat, gdy na naszych oczach wybuchły kolejne wojny, rozprzestrzeniło się ubóstwo, a ponadto z większą mocą wystąpiły klęski naturalne.

Pakt kończy uroczysta deklaracja: „Wierzymy w tę ekonomię. Nie jest ona utopią, ponieważ już ją budujemy”. W Asyżu podpisali go młodzi ekonomiści, przedsiębiorcy, działacze społeczni, studenci i pracownicy oraz Papież Franciszek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCeny prądu dobijają polskich hotelarzy. “Dziś ten biznes to walka, by utrzymać się na powierzchni”
Następny artykułArdanowski: 2023 r. może być początkiem kilku lat stagnacji lub spadku plonów