A A+ A++

Papież Franciszek w pierwszym przemówieniu po przylocie do Aten apelował do polityków, by przeszli “od opowiadania się po jednej ze stron do uczestnictwa; od zaangażowania się jedynie we wspieranie swojej partii, do aktywnego zaangażowania się na rzecz promocji wszystkich”. Wśród wyzwań wymagających współpracy wymienił klimat, pandemię, wspólny rynek, a przede wszystkim rozprzestrzeniające się ubóstwo. Krytykował Europę za to, że “ociąga się” w sprawie migracji.

W kolebce demokracji papież powiedział, że wymaga ona udziału i zaangażowania wszystkich, wysiłku i cierpliwości.

– Demokracja jest złożona, podczas gdy autorytaryzm jest zdecydowany, a łatwe pocieszenie oferowane przez populizm wydaje się kuszące – stwierdził Franciszek w przemówieniu w Pałacu Prezydenckim. Powitała go tam prezydent kraju Ekaterini Sakielaropulu.

Papież: Człowiek uświadamia sobie, iż jest “zwierzęciem politycznym”

Grecka prezydent w swym wystąpieniu położyła nacisk między innymi na zaangażowanie papieża na rzecz rozwiązania kryzysu migracyjnego oraz na jego troskę o ochronę środowiska , a także na apele o odważne decyzje w odpowiedzi na zmiany klimatyczne. – To jest priorytet dla Europy – zaznaczyła.

Franciszek, który przybył do greckiej stolicy 20 lat po historycznej wizycie św. Jana Pawła II, podkreślił, że przybywa jako pielgrzym do miejsc przesiąkniętych duchowością, kulturą i cywilizacją.

– Bez Aten i Grecji Europa i świat nie byłyby tym, czym są. Byłyby mniej mądre i mniej szczęśliwe – ocenił.

Papież mówił, że gdy na Zachodzie istnieje skłonność do “przysłaniania potrzeby Nieba, do wpadania w pułapkę szaleńczej pogoni za tysiącem spraw doczesnych i nienasyconej chciwości dehumanizującego konsumpcjonizmu”, Ateny zapraszają do zadziwiania się nieskończonością, pięknem istnienia i radością wiary.

Jak stwierdził cytując Arystotelesa, to właśnie w tym mieście “człowiek uświadamia sobie, iż jest ‘zwierzęciem politycznym’ i będąc częścią wspólnoty, widzi w innych nie poddanych, lecz obywateli”.

Franciszek mówił o obawie przed utratą tożsamości

– To tutaj narodziła się demokracja. Kolebka ta, tysiące lat później, stała się domem, wielkim domem narodów demokratycznych: mam tu na myśli Unię Europejską i marzenie o pokoju i braterstwie, które uosabia ona dla bardzo wielu narodów – powiedział papież.

Odnotował, że w wielu społeczeństwach znużenie i niezadowolenie prowadzą do swego rodzaju “demokratycznego sceptycyzmu”. Ale, jak zauważył, istnieje też sceptycyzm wobec demokracji, spowodowany oddaleniem instytucji, obawą przed utratą tożsamości i biurokracją.

– Receptą na to nie jest obsesyjne poszukiwanie popularności, pragnienie bycia widzianym, głoszenie niemożliwych do spełnienia obietnic lub trzymanie się abstrakcyjnej kolonizacji ideologicznej, lecz dobra polityka – wskazał.

Papież zauważył, że jeden z ojców zjednoczonej Europy, Alcide De Gasperi mówił, że iść naprzód oznacza “podążać ku sprawiedliwości społecznej”.

Zdaniem Franciszka jest to szczególnie ważne obecnie, gdy “lęki, wzmocnion … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek w Hrubieszowie. Zderzenie ciężarówki z autem osobowym. Kierowca fiata nie żyje
Następny artykułSkandal wokół wykładu znanej feministki na UJ. Władze uczelni zdumione postawą studentów