A A+ A++

Wolność religii to także możliwość proponowania innym własnej wiary – powiedział Papież do muzułmanów z Bolonii. Zastrzegł, że chodzi tu o wolność proponowania, a nie narzucania czy prozelityzmu, który, jak wyjaśnił, polega na wywieraniu presji bądź stosowaniu gróźb. Wykluczyć też należy korzyści o charakterze finansowym czy związane z zatrudnieniem, a także ludzkiej niewiedzy. Podobnie też małżeństwo z wyznawcą innej religii nie powinno być okazją do nawracania go na własną wiarę – dodał Papież.

Witając w Watykanie grupę muzułmanów z Bolonii, Franciszek przypomniał, że Jezus uczy nas, byśmy przyjmowali się jak bracia. W sposób szczególny odnosi się to do żydów i muzułmanów, którzy czczą jedynego Boga i na różny sposób odwołują się do Abrahama jako ojca w wierze. „We współczesnym świecie nasze świadectwo braterstwa jest niezbędne i bardzo cenne” – powiedział Ojciec Święty.

Dodał, że jako ludzie wierzący musimy być też otwarci i gościnni w stosunku do tych, którzy nie podzielają naszej wiary, ponieważ oni również, tak jak i my, należą do jednej ludzkiej rodziny.

Papież podkreślił, że szczery i pełen szacunku dialog między chrześcijanami i muzułmanami jest dla nas obowiązkiem, jeśli chcemy być posłuszni woli Boga. „Wolą Ojca jest bowiem to, by Jego dzieci się kochały, wzajemnie sobie pomagały, a jeśli pojawią się między nimi jakieś trudności czy nieporozumienia, by dochodziły do zgody z pokorą i cierpliwością” – dodał Franciszek. Podkreślił, że dialog między chrześcijanami i muzułmanami wymaga faktycznego uznania godności i praw drugiego człowieka. Zaś najważniejszym z tych praw jest wolność sumienia i religii, która oznacza, że każdy człowiek musi być całkowicie wolny w tym, co dotyczy jego religijnych decyzji.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaweł Halaba: Wydaje mi się, że musimy chronić reprezentacyjnych zawodników [wywiad]
Następny artykułFentanyl to broń masowego rażenia. Chiny wzięły na cel USA. Następna może być Europa