A A+ A++

Dziesięciu nowych i dwunastu starych sołtysów mamy obecnie w gminie Janowiec Wielkopolski.

Pięcioletnia kadencja sołtysów i sołeckich rad w gminie Janowiec Wielkopolski dobiegła końca. Mieszkańcy 22 sołectw zgodnie z zarządzeniem burmistrza Leszka Grzeczki przez cały czerwiec dokonywali kolejnych wyborów. Ponad cztery lata temu, w styczniu miejscy radni uchwalili statuty sołectw. Zgodnie z zapisem wybory muszą odbyć się w ciągu pół roku od chwili ukonstytuowania się Rady Miejskiej. Janowiecka Rada uczyniła to 7 maja, dlatego wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Sołectwami rządzi teraz 13 kobiet i 9 mężczyzn. W 22-osobowym gronie jest dziesięć nowych twarzy.

Mieszkańcy sołectwa Bielawy 3 czerwca wybrali ponownie na sołtysa Tadeusza Kapczyńskiego. W skład rady weszli Piotr Frankowski, Danuta Frydrych, Joanna Stranz, Szymon Swacha i Jacek Woźniak.

Trzy dni później Elżbieta Juszczak została nowym sołtysem Brudzynia. Będzie pracowała z Justyną Kapuścińską, Przemysławem Różnowskim, Magdaleną Serwicką, Gabrielą Tucholską oraz Joanną Zbylut. Poprzedni sołtys Włodzimierz Pawlak nie startował w wyborach.

Sandrę Kujawę mieszkańcy Chrzanowa widzą jako sołtysa. Zmieniła Krystynę Szymańską, która kierowała radą sołecką przez niemal 30 lat i nie chciała już kandydować. Do rady dostali się Grażyna Cisłak, Anita Dobrowolska, Wiesław Jakubowicz i Krzysztof Masiarek.

We Flantrowie mieszkańcy wybrali Marcina Lisieckiego. Będzie rządził w sołectwie z Ryszardem Danielem, Martą Korycka, Barbarą Mazalon oraz Maciejem Pietraszakiem. Kontynuuje sołtysowanie.

W Gączu ponownie zasiadła w fotelu sołtysa Irena Kufera. W skład rady wchodzą: Henryk Kufera, Jan Pinkowski, Sławomir Zubel.

Jerzy Miszczuk to stary i jednocześnie nowy sołtys w miejscowości Janowiec Wieś. Będą mu pomagać Sławomir Michałek, Agnieszka Orłowska, Zbigniew Sobczak, Zenon Wiśniewski.

Wyboru dokonali również mieszkańcy Juncewa. Startował stary sołtys i został nim ponownie. Jest to Sławomir Kapłoński. W radzie sołeckiej zasiadają Marta Jarmuż-Klajbor, Artur Kaczmarek, Marek Mnichowski, Roman Nowaczyk, Sebastian Ziętkiewicz.

W Kołdrąbiu sołtysem pozostał Natan Guziołek. Do pomocy ma teraz Pawła Bojarskiego, Krzysztofa Chmielewskiego, Magdalenę Guziołek, Klaudię Kalczyńską, Barbarę Litwin.

Krzysztof Ośmiana nadal kieruje pracami sołectwa Laskowo. W skład rady weszli Roman Błaszczyński, Angelika Jakubowska, Joanna Mikuła, Anna Wedge oraz Kazimierz Zabłocki.

Za to Miniszewo ma nowego sołtysa. Jest to Beata Zwolenkiewicz. Radnymi zostali Roman Meller, Grzegorz Tomaszewski, Adam Zwolenkiewicz. Na przysłowiową emeryturę przeszła była sołtys Elżbieta Płontka.

W Obiecanowie również pojawiła się nowa twarz. Na miejscu przeznaczonym dla sołtysa zasiadła Agnieszka Maroszek. W radzie pojawili się Anita Grześkowiak, Aneta Kozańda i Justyna Zakrzewska. Radosław Zaborowski nie ubiegał się o reelekcję.

Michalinę Witkowską po raz pierwszy wybrali sołtysem mieszkańcy Ośna. Grzegorz Janas nie chciał już kandydować. Radnymi zostali: Magdalena Chrzan, Marcin Drożdżyński, Barbara Pińska, Renata Plewa oraz Krzysztof Zacharko.

W Posługowie także jest nowy przewodniczący rady sołeckiej. Pracami sołectwa będzie kierować Agnieszka Kowalska. Rada składa się z czterech członków, czyli Doroty Chmal, Michała Krygiera, Marzeny Łuczak oraz Anny Reckziegel.

Dawid Rąpała pozostał na stanowisku sołtysa w Sarbinowie Drugim. Zastąpił Barbarę Polus, która nie chciała nadal piastować tej funkcji. Do rady weszli: Łukasz Będzitko, Łukasz Konowalski, Andrzej Kurzawa, Jan Mikulski i Paweł Papierski.

Nową sołtyską w Świątkowie tzn. największej wsi w gminie jest Agnieszka Kuntowska. Zajęła miejsce prawdziwej nestorki, czyli Teresy Rusiewicz, która zajmowała je blisko 40 lat, ale uznała, że nie chce reelekcji. W radzie zasiądą: Marcin Jędrzejczak, Sonia Piechocka, Przemysław Rumel, Włodzimierz Rymer oraz Izabela Sobota.

W Tonowie pozostał stary sołtys, czyli Marzena Tekiela. Pokieruje pracami sołectwa z: Marią Grubich, Rafałem Jankowskim, Wiesławem Kędziorą, Jackiem Kurasem oraz Lidią Błaszczak-Kuras.

Dawid Siadak zastąpił dotychczasowego sołtysa Wełny, czyli Alojzego Siadaka. Ten nie chciał ponownie kandydować. Nie wybrano natomiast sołeckiej rady. Powodem był po prostu brak kandydatów. Być może uda się to zrobić we wrześniu przy okazji podziału funduszu sołeckiego.

We Włoszanowie nowym sołtysem jest Daria Pawlak. Tam 5 miesięcy po uzupełniających wyborach z powodu śmierci ówczesnego sołtysa Marka Stefańskiego wybrano Dawida Taterę. Tatera jednak nie chciał kandydować. Oto skład rady sołeckiej: Mariola Jeżewska, Leszek Rutkowski, Milena Stokłosa, Dawid Taterka, Michalina Wachowska.

Wybranowo zatrzymało starego sołtysa. Jest to Katarzyna Zielińska. Radnymi zostali: Alicja Jakubik, Andrzej Mróz i Maria Piosik.

Elżbieta Kosicka pozostała sołtysem Zrazimia. Pomocą będą jej służyć: Aneta Borkowska, Bogusława Chlebowska, Monika Jakubowicz, Kazimierz Słowik, Małgorzata Woźniak-Pawlak.

Żernik również zatrzymały starego sołtysa. Wojciechowi Warkoczewskiemu pomogą załatwiać różne administracyjne sprawy: Łukasz Bober, Anna Głowacka, Lidia Kokotowska i Artur Kosiński.

W sołectwie Żużoły po raz pierwszy w fotelu sołtysa zasiadła Ewa Bąk. To córka poprzedniego przewodniczącego rady Stanisława Galija. Do pomocy wybrano jej Lidię Dudę, Mariana Skrętnego i Malwinę Wiśniewską.

Cezary Kucharski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodróżniczy Czwartek: Odkrywamy Litwę i Łotwę w Bibliotece
Następny artykułСоздают безпорядок: 7 вещей, которые не стоит хранить в спальне или возле кровати