A A+ A++

Był wielki strach, obawy, że koronawirus zdemoluje rynek pracy. Na szczęście walec pandemii okazał się dużo lżejszy niż prognozowali eksperci. W lipcu w regionie bezrobocie nawet nieco zmalało w porównaniu z czerwcem, ale jest już dwucyfrowe.

Jest lepiej niż zakładali eksperci w swoich prognozach, ale jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy, w dużej mierze zależy od sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Jeśli nadejdzie druga fala, gospodarka stanie, to będziemy mieli znowu skok bezrobocia.

Na razie jest nieźle, choć pewnie ci, którzy stracili pracę z powodu pandemii i wywołanego przez nią kryzysu, są innego zdania., ale nie ma wielkiego wysypu bezrobotnych. Pokazują to dane za lipiec, za sierpień jeszcze nie ma statystyk.

W lipcu na Warmii i Mazurach było zarejestrowanych 51867 bezrobotnych, to w porównaniu z czerwcem mniej o 1061 osób, ale odnosząc to do lipca 2019 roku, to już o 7409 osób więcej. W porównaniu do lipca 2019 roku procentowy wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 19 powiatach, a największy, bo aż 51,6 proc. (o 566 osób) w powiecie giżyckim, zaś najmniejszy w powiecie nidzickim o 3,4 proc. (o 28 osób).

Stopa bezrobocia w regionie wyniosła w lipcu 10,1 proc, przy średniej w kraju — 6,1 proc. Tradycyjnie już bezrobocie na Warmii i Mazurach jest najwyższe w Polsce, choć w samym regionie sytuacja na rynku pracy jest mocno zróżnicowana. W czerwcu najwyższa stopa bezrobocia była w powiecie braniewskim (19,6 proc.), kętrzyńskim (18,7 proc.) i bartoszyckim — 18,3 proc. Najłatwiej o pracę było w Olsztynie, gdzie stopa bezrobocia była najniższa w regionie i wynosiła 3,6 proc oraz w powiecie iławskim (5,6 proc.).

Jednak nie ma wielkiego skoku bezrobocia, z czego oczywiście trzeba się cieszyć.
— To głównie efekt rządowych tarcz antykryzysowych, które mają pomóc firmom i ochronić miejsca pracy — mówi Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. — Do tej pory jako WUP wypłaciliśmy firmom z tytułu obniżonego wymiaru czasu pracy i przestoju czy spadku obrotów 206,6 mln zł , co pozwoliło zachować 78,5 tys. miejsc pracy…

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (3 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBez mierzenia temperatury, z dodatkowymi pracownikami. Do przedszkola powinniśmy już wejść bez kolejki
Następny artykułBKS pokonał rywalki z Ołomuńca