A A+ A++

Przerzuciłeś się na palenie e-papierosów, bo chciałeś ograniczyć ilość tradycyjnie wypalanych papierosów, myśląc, że tak jest zdrowiej? Niestety w świetle najnowszych badań amerykańskich naukowców okazuje się, że palenie e-papierosów połączone z paleniem papierosów tradycyjnych jest szkodliwe i wywołuje podobne zmiany w organizmie jakbyśmy palili zwykłe papierosy. Rozstanie z nałogiem przez częściowe przerzucenie się na e-papierosy nie jest więc dobrym rozwiązaniem.

Palisz papierosy i e-papierosy – przestań, to szkodliwe! /Pixabay

Palenie tradycyjnych papierosów i e-papierosów szkodliwe

Od dawna wiadomo jak szkodliwe dla organizmu jest palenie tytoniu, szczególnie jeśli chodzi o choroby układu oddechowego i układu krążenia, które często są przyczyną śmierci. Z roku na rok spada liczba palaczy tradycyjnych papierosów, wzrasta jednak liczba użytkowników e-papierosów. Vaping, czyli palenie e-papierosów jest niezwykle popularny wśród młodzieży. Niestety badania na temat szkodliwości vapingu na organizm są znacznie ograniczone.

Najnowsze przeprowadzone przez naukowców z American Heart Association i opublikowane w czasopiśmie Circulation, wyraźnie pokazują, że palenie tradycyjnych papierosów oprócz używania e-papierosów szkodliwie wpływa na układ krążenia i przyczynia się do problemów sercowo-naczyniowych w tym do zawału i niewydolności serca, tak samo jak zwykłe palenie. Wywołuje bowiem stan zapalnym i stres oksydacyjny, które są kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do pojawienia się tych chorób.

Palenie a wypływ na problemy z układem krążenia

Naukowcy przebadali ponad 7100 dorosłych Amerykanów (w wieku 18 lat i starszych) dzieląc ich na cztery grupy. Pierwsza przez okres 30 dni nie paliła żadnych papierosów; druga jedynie e-papierosy; trzecia – tylko papierosy tradycyjne, a czwarta paliła zarówno e-papierosy jak i papierosy tradycyjne. Aby sprawdzić otrzymane wyniki badań, naukowcy powtórzyli analizy w podgrupach respondentów.

Wyniki badania pokazały, że uczestnicy, którzy stosowali wyłącznie e-papierosy, wykazywali podobny profil stresu zapalnego i oksydacyjnego przyczyniającego się do chorób układu krążenia, jak osoby, które w ogóle nie paliły (zarówno e-papierosów jak i papierosów tradycyjnych).

Uczestnicy, którzy palili tylko zwykłe papierosy jak i ci, którzy używali zarówno papierosów i e-papierosów, mieli wyższy poziom we wszystkich ocenianych biomarkerach w porównaniu z uczestnikami, którzy nie używali papierosów lub e-papierosów.

W porównaniu z uczestnikami, którzy palili zwykłe papierosy, osoby, które stosowały wyłącznie e-papierosy, miały znacznie niższy poziom prawie wszystkich biomarkerów stresu zapalnego i oksydacyjnego. Jednak uczestnicy, którzy używali papierosów i e-papierosów, mieli poziomy wszystkich biomarkerów stresu zapalnego i oksydacyjnego porównywalne z tymi, którzy palili tradycyjnie.

 “Wyniki naszego badania są ważnym przesłaniem dla osób, które wierzą, że używanie e-papierosów przy jednoczesnym paleniu tradycyjnym jest zdrowsze i zmniejsza ryzyko chorób. Tak nie jest” – podkreśliła współautorka badania, dr Rose Marie Robertson, zastępca dyrektora naukowego i lekarz American Heart Association oraz dyrektor National Institutes of Health / Food and Drug Administration.

Palenie wyłącznie e-papierosów – zdrowsze

Wyniki badania wyraźnie pokazują, że nie warto naraz sięgać po obydwie używki – papierosy tradycyjne i e-papierosy.

“Niektórzy ludzie, którzy palą papierosy, sięgają po e-papierosy, aby zmniejszyć częstotliwość, z jaką palą papierosy. Często stają się podwójnymi użytkownikami obu produktów, zamiast całkowicie przestawiać się z jednego na drugi. Jeśli e-papierosy są używane jako środek aby rzucić palenie, należy całkowicie odrzucić palenie zwykłych papierosów i doradzić pacjentowi plan ostatecznego uwolnienia się od wszelkich wyrobów tytoniowych. ” – podkreśla dr Andrew C. Stokes, adiunkt na wydziale zdrowia Boston University School of Public Health w Bostonie i główny autor badania.

Badacze przeprowadzili również obszerne analizy, aby przetestować wyniki pod kątem wpływu powiązanych zachowań, takich jak używanie innych wyrobów tytoniowych i marihuany oraz narażenie na bierne palenie. Wyniki pozostały spójne z otrzymanymi wcześniej.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali dane z badania Population Assessment of Tobacco and Health (PATH) z lat 2013 do 2014.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNTC: Gdzie legalnie oglądać filmy i seriale w sieci?
Następny artykułSkoda chce wyświetlać reklamy w samochodzie