A A+ A++

Filia biblioteczna Kostka na osiedlu Zawada zaprasza w piątek, 5 kwietnia, o godz. 18 na wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Lucyny Niepokorowicz, której tematem jest pałac w Jankowie.

– Przed odejściem na emeryturę spełniłam swoje najgorętsze marzenia, kupując rower i aparat fotograficzny. Mogłam odtąd w trakcie jednodniowych wycieczek zwiedzać turystyczne szlaki naszego malowniczego regionu. Pamiątką po tych eskapadach są dziesiątki tysięcy zdjęć w moich albumach i komputerze.

Utrwalam zarówno piękno przyrody, jak i architektoniczne zabytki, o których czytałam w rozmaitych publikacjach. I to było moje własne “odkrywanie świata” widziane okiem obiektywu.

Do moich ulubionych terenów wycieczkowych należą między innymi okolice jeziora Drużno i miejscowości takie jak Stare i Nowe Dolno, Marwica, Święty Gaj, Kwietniewo i Jankowo – podkreśla Lucyna Niepokorowicz.

Miejscowość Jankowo, gdzie znajduje się klasycystyczny pałac wybudowany w XIX wieku odwiedziłam kilkakrotnie. Ten niegdyś wspaniały obiekt, siedziba hrabiowskiego rodu, stoi w parku krajobrazowym, mając od północy park dworski i folwark od południa. Prowadzą do niego szczególnie urokliwe drogi i aleje.

Prawdziwym zabytkiem przyrody są dwa stare kasztanowce nad brzegiem stawu.

Pałac w miarę zabezpieczony i zamknięty kryje w swoim wnętrzu ciekawą stolarkę, drewniane posadzki, piece kaflowe, bogatą sztukaterię i schody z drewnianą balustradą. A ponieważ kierowana ciekawością autorka tych zdjęć zakradła się po gzymsie do otwartego okna, można to wnętrze zobaczyć na dołączonych czarno-białych fotografiach.

Wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia filii w terminie: 5 kwietnia – 30 kwietnia 2024 r.

Więcej informacji:

Filia nr 5 KOSTKA

ul. Józefa Wybickiego 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9, wejście od ul. Andersa)

tel. (55) 625 60 95/96

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa strajk okupacyjny w MRiRW. Nie ma oficjalnych rozmów
Następny artykułWykolejenie tramwaju na pętli Budziszyńska w Poznaniu: Linie tramwajowe tymczasowo przekierowane