“Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV, to groźny i cichy zabójca. Infekcja prowadzi do nowotworów złośliwych szyjki macicy i innych nowotworów zależnych, które co roku są przyczyną tysięcy zgonów w Polsce. Istnieje sposób na zminimalizowanie ryzyka związanego z infekcją HPV – szczepienia” – piszą w swojej petycji do Ministerstwa Zdrowia przedstawiciele polskich pacjentów, którzy działają w kilkunastu organizacjach. Postulują o wdrożenie krajowego programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV.
Pacjenci przekonują w petycji, że mimo ogromnego zagrożenia związanego z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, Polska nadal nie ma skutecznego programu profilaktycznego.
“W Narodowej Strategii Onkologicznej, zaplanowane zostało wprowadzenie szczepień przeciwko HPV, jednak w modelu jedynie częściowej refundacji. Pacjenci są zaniepokojeni i zawiedzeni takim rozwiązaniem, które nie zapewni pożądanego efektu. Potrzebna jest edukacja i powszechny, bezpłatny dostęp do szczepień ratujących życie. Ta petycja to apel i prośba, aby polskie kobiety i mężczyźni byli zabezpieczeni przed nowotworami związanymi z infekcją wirusem HPV” – podkreślają autorzy petycji.
PETYCJĘ W SPRAWIE POWSZECHNYCH BADAŃ MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ
“Niezaspokojoną dotąd na szczeblu centralnym potrzebę szczepień przeciwko HPV dostrzegają niektóre jednostki samorządu terytorialnego, które tylko w niewielkim stopniu i dla nielicznej populacji mogą zapewnić dostęp do szczepień. Sygnalizowany przez ekspertów od wielu lat postulat wdrożenia krajowego programu szczepień przeciwko HPV pozostaje jak najbardziej aktualny, tym bardziej że skuteczność tych szczepień jest najwyższa i sięga nawet 100 proc. w profilaktyce stanów przedrakowych związanych z HPV. W Australii, gdzie 10 lat temu wprowadzono powszechne szczepienie przeciwko HPV, zachorowania na raka szyjki macicy praktycznie nie występują. Powinniśmy więc korzystać z dobrodziejstwa, jakim są szczepienia, a także starać się, by miały do nich dostęp jak najliczniejsze grupy kobiet” – czytamy w piśmie pacjentów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS