A A+ A++

Wysowa-Zdrój: sanatorium

Jaką ofertę dla kuracjuszy ma Wysowa-Zdrój? Sanatorium znajdziemy tu niejedno. Nic dziwnego, ponieważ Wysowa-Zdrój słynie z ujęć wód mineralnych o charakterze leczniczym. Tutejsze wody mineralne należą do szczaw alkalicznych, nasyconych wolnym dwutlenkiem węgla i charakteryzujących się dużą różnorodnością pierwiastków śladowych. W parku zdrojowym znajduje się ogólnodostępne ujęcie wód mineralnych. 

Park zdrojowy Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74826816

Wysowa-Zdrój oddalona jest od ośrodków przemysłu i wielkich miast, narażona na niewielką emisję zanieczyszczeń, toteż jest to rejon I klasy czystości wód. Panująca tu cisza i spokój, a także środowisko naturalne w niewielkim stopniu przekształcone przez człowieka, sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi, ale także leczeniu.

Na terenie miejscowości działa spółka Uzdrowisko Wysowa, która prowadzi Ośrodek Uzdrowiskowy ”Biawena” ze strefą SPA, basenem rehabilitacyjnym i bazą noclegową oraz Ośrodek Uzdrowiskowy ”Beskid” z bazą noclegową i zabiegową. W ”Beskidzie” działa szpital uzdrowiskowy, w którym pracują lekarze chorób wewnętrznych, w tym specjaliści z Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej. W szpitalu uzdrowiskowym skorzystać można z usług Uzdrowiskowego Ośrodka Dializy Pozaustrojowej. W sanatoriach w Wysowej-Zdroju działają zakłady przyrodolecznicze. Do uzdrowiska przyjeżdżają przede wszystkim osoby zmagające się ze schorzeniami przewodu pokarmowego, chorobami nerek (szczególnie kamicą nerkową), chorobami górnych dróg oddechowych oraz niedokrwistością.

Wysowa-Zdrój: sanatorium NFZ

Jak dostać się do Wysowej-Zdrój do sanatorium? NFZ jest jedną z możliwych opcji. Narodowy Fundusz Zdrowia ma podpisane umowy na leczenie uzdrowiskowe z ”Uzdrowisko Wysowa” S.A. W ramach umów z NFZ możliwe jest uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych oraz uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych (oba pakiety obejmują 21-dniową kurację), jak również uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych przez okres 6, 12 lub 18 dni.

Pijalnia wód mineralnych.Pijalnia wód mineralnych. Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74826826

Aby zostać kuracjuszem, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza rodzinnego należy przesłać do wojewódzkiego oddziału NFZ (zgodnie z zameldowaniem ubezpieczonego) i czekać, aż lekarz konsultant zatrudniony w NFZ oceni zasadność skierowania i zaproponuje rodzaj i miejsce leczenia. Jeśli kuracjusz zostanie skierowany do ośrodka uzdrowiskowego w Wysowej-Zdroju, powinien zapoznać się z ważnymi informacjami zamieszczonymi na stronie ośrodka. Udając się do uzdrowiska, należy mieć ze sobą dowód tożsamości, skierowanie, dokumentację lekarską oraz zażywane leki. Należy też pamiętać, że NFZ refunduje w całości leczenie w szpitalu uzdrowiskowym, natomiast kuracjusz pokrywa częściowo koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Zobacz wideo
Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Wysowa-Zdrój: sanatorium ZUS

Czy NFZ to jedyna możliwość, by skorzystać w Wysowej-Zdroju z sanatorium? ZUS też ma w tej kwestii coś do powiedzenia. ”Uzdrowisko Wysowa” S.A. ma bowiem także podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i organizuje turnusy rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej.

Muszla koncertowaMuszla koncertowa Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74826818

Turnusy takie adresowane są do osób zmagających się z chorobami układu oddechowego oraz narządu ruchu. Kierowane są na nie ci ubezpieczeni, którzy są zagrożeni częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego albo wypadkowego, a także osoby pobierające okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, o ile rokują odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. W tym przypadku ZUS refunduje pełny koszt rehabilitacji, z uwzględnieniem kosztów leczenia, zakwaterowania, wyżywienia, a także dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem. Ubezpieczony lub rencista kierowany jest do ośrodka na podstawie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej wydanego przez lekarza orzecznika ZUS. Taka rehabilitacja lecznicza trwa 24 dni.

Wysowa-Zdrój: noclegi

Nie trzeba jednak mieć skierowania, by odwiedzić Wysową-Zdrój. Noclegi można wykupić zarówno w sanatoriach, jak i w hotelach czy ośrodkach oferujących noclegi w domkach kempingowych. ”Uzdrowisko Wysowa” S.A. proponuje na przykład wczasy lecznicze w Beskidzie. Pakiet obejmuje 7-dniowy pobyt z wyżywieniem i opieką medyczną, 18 sztuk zabiegów fizjoterapeutycznych, 15 procent rabatu na wejście do strefy SPA oraz naturalną wodę mineralną z lokalnych źródeł. Turnusy na NFZ, jak i odpłatne turnusy zdrowotne, wczasy regeneracyjne oraz wczasy wypoczynkowe ma w swojej ofercie sanatorium, a dokładniej Centrum Rekreacyjno Lecznicze ”Glinik”. Ośrodek przyjazny jest osobom niepełnosprawnym, a jego oferta adresowana jest do osób ze schorzeniami narządu ruchu, reumatycznymi, ortopedycznymi, neurologicznymi, a także z chorobami układów: moczowego, pokarmowego, oddechowego i krążenia. Ośrodek prowadzi też rehabilitację kobiet po mastektomii. 

Zobacz też: Polskie Palm Beach – luksusowy kurort, który zaprasza również na turnusy rehabilitacyjne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak to z czekoladą było?
Następny artykuł'Chemiczki' pokonały Red Devils Ladies Chojnice