A A+ A++

Podobnie było w przypadku tej najmniejszej latającej struktury stworzonej kiedykolwiek ludzkimi rękami, która została zainspirowana przez sposób w jaki m.in. klony rozsiewają swoje nasiona, korzystając z czegoś więcej niż tylko powiewu wiatru. Naukowcy stworzyli tym samym cały zestaw maleńkich latających mikrochipów, z których najmniejszy jest niewiele większy niż ziarenko piasku. Te mikrolatacze, stworzone przez zespół naukowców Northwestern University w Illinois, po wypuszczeniu na wolność łapią wiatr i następnie obracają się jak helikoptery, zmierzając w kierunku podłoża.

Zdaniem ich autorów, pomimo niewielkiego rozmiaru, jednostki można wyposażyć w wiele ultrazminiaturyzowanych technologii, jak sensory, anteny do łączności bezprzewodowej, źródła zasilania, a nawet pamięci do przechowywania danych. – Naszym celem było dodanie latania na skrzydłach do systemów elektronicznych małej skali, z takim założeniem, żeby uzyskać możliwości pozwalające na dystrybuowanie wysoce funkcjonalnych, zminiaturyzowanych urządzeń elektronicznych do badania środowiska w poszukiwaniu skażenia, śledzenie populacji czy chorób – tłumaczą badacze. 



Zespół chciał też, by zaprojektowane urządzenia pozostawały w powietrzu tak długo, jak to tylko możliwe, zbierając przy tym maksymalną ilość ważnych danych. Dlatego też wypuszczony w powietrze „mikrolatacz” wchodzi z nim w interakcję, żeby uzyskać powolny i stabilny ruch rotacyjny.

– Myślimy, że pokonaliśmy naturę. Przynajmniej w wąskim zakresie zbudowania struktury, która opada z bardziej stabilną trajektorią i wolniejszym tempie niż ekwiwalent u roślin i drzew, których nasiona spadają na ziemię. Byliśmy też w stanie zbudować te helikopterowe struktury mniejsz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne
Następny artykułKolejna gra pozbywa się zabezpieczenia Denuvo