A A+ A++

Województwo wielkopolskie ma ogromny powód do dumy. Na terenie tego regionu leży Jezioro Powidzkie, które w zeszłym roku ustanowiło nowy rekord dla największej przejrzystości wód w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podczas pomiarów stwierdził, że przezroczystość zbiornika jest rekordowa. Miejscami widać nawet dno.

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Najczystszy akwen w Polsce. Woda tak przejrzysta, jak na egzotycznych wyspach

Polodowcowy zbiornik leżący na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego mieni się zielenią i przywodzi na myśl wody rajskich wysp na Pacyfiku. Jest nie tylko największym jeziorem w województwie wielkopolskim, lecz także najczystszym w Polsce. Jego średnia głębokość wynosi dwanaście metrów, natomiast ostatnie pomiary, przeprowadzone przez IMGW, wykazały rekordową widoczność sięgającą ponad dziesięciu metrów. To fantastyczny wynik, ponieważ jak możemy przeczytać we wpisie zamieszczonym na platformie X, poprzedni rekord z września 2008 r. wynosił 7,60 m.

Już w 2015 roku Jezioro Powidzkie zostało zakwalifikowane do I klasy czystości wód w Polsce. Główną zasługą tej niezwykłej przejrzystości jest fakt, że akwen jest polodowcowym zbiornikiem typu rynnowego, a także ma stały dopływ z rzeki Meszny. Niestety badacze z IMGW stwierdzają, że ponad przeciętna przejrzystość może być wynikiem niekorzystnych warunków środowiskowych. Twierdzą, że nowy rekord to splot kilku naturalnych zbiegów okoliczności. 

IMGW podaje potencjalne powody tak czystej wody. Nie ma powodów do zachwytu

Na stan wody w jeziorze może wpływać znaczny brak opadów oraz susza, z którą województwo borykało się w zeszłym roku. Doprowadziło to do zwiększenia obszarów przybrzeżnych stref buforowych, które mają za zadanie oczyszczanie wody spływającej do zbiornika. Brak ingerencji czynników zewnętrznych nie pobudza dna, a co za tym idzie, akwen pozostaje niezwykle czysty.

Kolejnym aspektem wymienianym przez badaczy są stosunkowo niskie temperatury, które nie pozwoliły wiosną na rozwinięcie się zakwitów wodnych. W utrzymaniu niespotykanej wcześniej czystości pomógł również fakt, że zbiornik nie należy do najpopularniejszych kąpielisk w regionie. Naukowcy podkreślają jednak, że choć wyjątkowa przejrzystość Jeziora Powidzkiego jest pozytywnym zjawiskiem, to trzeba ostrożnie podchodzić do tych wyników. Sytuacja może się zmienić zależnie od wielu czynników środowiskowych i człowieka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRobotaxi, czyli autonomiczne taksówki. To będzie nowy biznes branży motoryzacyjnej
Następny artykuł14 Niedziela Zwykła 7 lipca 2024r