A A+ A++

Oświetlenie LED stało się niezwykle popularne w ostatnich latach. Powodem tego jest fakt, że jest ono nadzwyczaj uniwersalne. Można je wykorzystać jako główne źródło światła, ale również jako elementy dekoracyjne w domu lub na zewnątrz. Przedstawimy wady i zalety oświetlenia LED, oraz tego co warto wiedzieć na jego temat.

Czym jest technologia LED?

Oświetlenie zbudowane w oparciu o tą technologię to nowoczesne i zaawansowane źródło światła, ale także bardziej skomplikowane niż inne typy oświetlenia. Mimo tego praktycznie całkowicie wyparła klasyczne typy oświetlenia w przeciągu ostatnich lat. Wynika to z faktu, że tego typu oświetlenie posiada szeroką gamę zalet. Zalet, z których profity są na tyle znaczące, że o wadach bardzo rzadko się wspomina.

Zalety oświetlenia LED

Jak wspomnieliśmy zalet tego rozwiązania jest naprawdę dużo, zatem lista będzie obszerna. Poniżej prezentujemy szeroki ich wykaz.

Kolor światła – dzięki LED możemy uzyskać praktycznie dowolny kolor oświetlenia. Poza klasycznym kolorem, który ma całkiem niezły współczynnik oddawania barw (CRI na poziomie Ra 80) dostępne są niecodzienne kolory jak np. biały, niebieski czy różowy. Dzięki temu możemy wykorzystać je w niezliczonej liczbie i typach aranżacji wnętrz.

Żywotność – szacuje się, że przeciętny czas pracy diody LED wynosi od 30 do 100 tys. godzin. To bardzo dużo i w długiej perspektywie patrząc od strony ekonomicznej, stanowi bardzo korzystne rozwiązanie.

Odporność na uszkodzenia – dzięki budowie pozbawionej drobnych, kruchych elementów mechanicznych, elementy świetlne LED są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Silny wstrząs czy nawet upadek nie oznaczają ich zniszczenia.

Ekologia – z uwagi na to, że oświetlenie LED jest długowieczne a jego skład jest pozbawiony rtęci, to nosi ono miano rozwiązania proekologicznego. W dobie coraz większej świadomości potrzeby dbania o środowisko ten aspekt można uznać za kluczowy.

Kompaktowe rozmiary – w porównaniu do klasycznego oświetlenia diody LED są bardzo małych rozmiarów. Umożliwia to ich zastosowanie w niezliczenie wielu miejscach. Zarówno jako oświetlenie główne, ale również jako elementy oświetlenia dekoracyjnego. W tym celu doskonale sprawdzi się taśma liniowa LED, którą można usadowić w listwach bądź szczelinach, tworząc nastrojowe podświetlenie.

Temperatura pracy – oświetlenie LED nie nagrzewa się tak mocno jak starsze typy oświetlenia. W gorący dzień nie będą, dodatkowo nagrzewać pomieszczenia. Ponadto fakt ten znacząco redukuje ryzyko wystąpienia pożaru a co za tym idzie, pozwala oszczędzić na wybranych materiałach budowlanych. Nie trzeba martwić się o drewniane dźwigary czy wełnę nad sufitem podwieszanym, czy też folię za regipsem. W okolicach lampy nie będą się pojawiać brzydkie, ciemne plamy. Zatem odchodzi potrzeba częstego malowania.

Podsumowanie

Oświetlenie LED niesie z sobą tak szeroką gamę zalet, że doskonale sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Niewątpliwie więcej korzyści z tego typu oświetlenia uzyskamy i częściej z niego korzystamy. Zatem jedynym miejscem gdzie niekoniecznie diody LED stanowią najlepsze rozwiązania to miejsca rzadko oświetlane jak np. piwnica, szopa bądź spiżarnia. W każdym innym wypadku będą stanowić trwałe, efektowne i efektywne rozwiązanie, w które zdecydowanie warto zainwestować!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyniki finansowe Tesli: Kolejne rekordy wcale nie wyglądają na zwiastowane problemy…
Następny artykułTak wyglądała w 2003 roku. Pokazała się po 20 latach