A A+ A++

W dniu wczorajszym Starosta Marcin Barnowski przekazał do Redakcji Tygodnika Opoczyńskiego TOP,  obszerne obwieszczenie,  dotyczące sytuacji w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Opocznie :

Szanowni Państwo,

” W związku z niepokojem społecznym dotyczącym ewentualnej zmiany profilu działalności SP ZOZ Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Opocznie polegającej na wygaszeniu funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego i uruchomieniu w jego miejsce dodatkowych 30 łóżek zakładu opiekuńczo-leczniczego informujemy, że żadna decyzja w powyższym zakresie nie została jeszcze podjęta.

SP ZOZ Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie to jednostka, w której aktualnie funkcjonują oddziały: szpitalny oddział ratunkowy, wewnętrzny, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, dziecięcy, anestezjologii i intensywnej terapii, ginekologiczno-położniczo-noworodkowy oraz zakład opiekuńczo-leczniczy. W szpitalu łącznie dostępnych dla Pacjentów jest 180 łóżek. Rocznie w szpitalu odbywa się blisko 10.000 hospitalizacji. Miejscem, gdzie łóżka są najbardziej obłożone pacjentami jest zakład opiekuńczo-leczniczy. Codziennie na dostępnych tam 30 łóżkach przebywa 30 pacjentów, a kolejnych kilkudziesięciu oczekuje w kolejce do przyjęcia. Oddziałem gdzie jest najmniej pacjentów jest oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy, który posiada 23 łóżka dla dorosłych oraz 7 łóżeczek noworodkowych.

W związku z sukcesywnie spadającą liczbą urodzeń oraz brakiem zainteresowania zabiegami ginekologicznymi w naszej placówce na oddziale na dobę przebywa średnio 1 noworodek wraz z matką oraz dwie pacjentki ginekologiczne, wykorzystując tym samym 3 z dostępnych 23 łóżek dla dorosłych oraz 1 z dostępnych 7 łóżeczek noworodkowych, czyli 4 z 30 dostępnych łącznie. Liczba urodzeń w naszym powiecie, jaki i w szpitalu sukcesywnie spada a wraz z nią zmniejszają się przychody oddziału, które od kilku lat nie pokrywają kosztów jego utrzymania. Do grudnia 2019 roku w naszym szpitalu urodziło się 375 dzieci, z czego tylko 328 z terenu naszego województwa. Na bloku operacyjnym rocznie wykonywanych jest około 80 zabiegów ginekologicznych, co daje wynik 0,2 zabiegu na dobę.

Analiza nieoptymistycznych danych demograficznych, z których wynika, że dzieci z roku na rok rodzi się mniej oraz brak perspektyw na zapewnienie ciągłości funkcjonowania oddziału ze względu na brak lekarzy ginekologów i pediatrów wymusza podjęcie szerokiej dyskusji w celu ewentualnej zmiany profilu działalności szpitala na taki, który zaspokoiłby potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu opoczyńskiego.

Szpital zatrudnia ponad 600 osób. W ostatnim czasie zaczął się rozwijać i dostosowywać do aktualnych wymagań. Aktualnie realizowane są projekty związane z termomodernizacją budynków szpitala, wdrażana jest elektroniczna dokumentacja oraz przeprowadzane są bieżące prace remontowe mające zwiększyć komfort naszych pacjentów. Szpital, jak inne szpitale powiatowe znajduje się obecnie w trudnej sytuacji kadrowej. Brak lekarzy sprawia, że dyrektorzy szpitali oraz samorządy zmuszeni są do podejmowania działań trudnych, często nie akceptowalnych społecznie. Mając jednak na uwadze potrzebę istnienia szpitala na terenie powiatu, bezpieczeństwo pacjentów, stabilność zawodową jego pracowników oraz potrzebę niezbędnych dla funkcjonowania szpitala inwestycji należy poddać pod rozwagę wszystkie ewentualności związane z jego funkcjonowaniem w przyszłości.

Brak kadry medycznej, niedaleka odległość do innych szpitali od naszej placówki, które są w stanie zabezpieczyć kobiety rodzące, noworodki i pacjentki ginekologiczne z naszego powiatu oraz malejąca również w ościennych powiatach liczba porodów wskazuje na potrzebę konsolidacji świadczeń z zakresu ginekologii, położnictwa i noworodków. Takie działania uzasadnione są medycznie i ekonomicznie.

Niemniej mając na uwadze istotę funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego w szpitalu w Opocznie informujemy, że podjęte zostały intensywne działania mające na celu zabezpieczenie obsady lekarskiej zarówno ginekologów, jak i pediatrów. W działania te zaangażowany jest zarówno Poseł na Sejm RP Robert Telus, jak i Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, dyrekcja szpitala oraz członkowie Zarządu Powiatu. Jest deklaracja jednego, znanego, opoczyńskiego ginekologa do podjęcia pracy w tym Oddziale. Rozmowy z kadrą lekarską trwają.

Robimy wszystko co możliwe, by pomimo dużej straty finansowej oddziału sięgającej prawie 2 mln zł , udało się go utrzymać. Zrobimy wszystko, by tak się stało. “

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszyły zapisy na Puchar Zakopanego
Następny artykułKrzysztof Kononowicz jak Ojciec Mateusz? Tak obecnie wygląda promocja miasta.