A A+ A++

Końcówka czerwca zapowiada się wyjątkowo gorąco. Synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Ewa Łapińska, w rozmowie z Wirtualną Polską zapowiedziała wysokie temperatury, które w wielu miejscach kraju mogą przekraczać 30°C. Najgorętsze dni przewiduje się na piątek i niedzielę, kiedy to termometry w centralnej i południowej Polsce mogą pokazać nawet 34°C.

Piątek: upał i burze

W piątek temperatury będą oscylować wokół 30-32°C, przy czym w centralnej Polsce może być najcieplej. Nad morzem będzie nieco chłodniej, od 26 do 28°C, a na Helu tylko 23°C. Łapińska podkreśla, że mówimy tu o temperaturach mierzonych w cieniu.

Jednak wysokim temperaturom mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiska pogodowe. IMGW ostrzega przed możliwymi burzami, które mogą wystąpić na południowym wschodzie i południowym zachodzie kraju. Burze te będą lokalne, ale mogą przynieść intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru.

Sobota: Chwilowy spokój

W sobotę temperatury spadną nieco, ale nadal będą wysokie, z maksymalnymi wartościami od 25 do 30°C na wschodzie kraju. Nad morzem termometry pokażą od 21 do 22°C. Sobota przyniesie również uspokojenie burz, które mogą wystąpić jedynie lokalnie na południowym wschodzie, w Małopolsce, Podkarpaciu i południowej Lubelszczyźnie.

Niedziela: Kulminacja upałów

Niedziela będzie najgorętszym dniem tygodnia, z temperaturami sięgającymi 34°C w centralnej i południowej Polsce. Nad morzem będzie nieco chłodniej, ale nadal ciepło – od 26 do 28°C. Niedziela przyniesie również dużo słońca i pogodnego nieba, co zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Burze na horyzoncie

Podczas upalnych dni, szczególnie w niedzielę, IMGW przewiduje możliwość wystąpienia gwałtownych burz, które mogą być bardzo intensywne, z opadami gradu i silnymi porywami wiatru. W późnych godzinach popołudniowych i wieczornych na zachodnią i północno-zachodnią Polskę nasunie się front, który przyniesie ochłodzenie o około 10°C.

Poniedziałek: Zmiana pogody

Od poniedziałku nastąpi wyraźne ochłodzenie, zwłaszcza na zachodzie i północy kraju, gdzie temperatury spadną do około 20°C. Na wschodzie może być jeszcze ciepło, do 28°C. Przejście frontu może spowodować gwałtowne zjawiska pogodowe, zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Wskazówki dla turystów

Turyści planujący spędzić weekend nad morzem mogą liczyć na ciepłą, letnią pogodę. W Ustce i rejonie Koszalina temperatury będą wynosić od 26 do 28°C. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i śledzić ostrzeżenia meteorologiczne, ponieważ burze mogą pojawić się nagle.

Bądź na bieżąco z najnowszymi prognozami pogody i przygotuj się na upały oraz możliwe burze. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i ochronie przed słońcem, a także o zabezpieczeniu swojego mienia przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrehistoria pod boiskami piłkarskimi. Znaleźli skarby z epoki brązu!
Następny artykułGry AAA niekoniecznie powstają długie lata. Były pracownik BioWare tłumaczy, dlaczego tak długo czekamy na wielkie hity