A A+ A++

Powstające w Choroszczy osiedle Jabłoniowa Aleja. Inwestycja Polskich Domów Drewnianych obejmuje 10 dwulokalowych domów oraz 1 budynek usługowy – wszystkie wykonano w prefabrykowanej technologii wykorzystującej drewno.

Autor: housemarket.pl 24 czerwca 2021 16:58

  • Kończy się budowa osiedla Jabłonowa Aleja w Chroszczy w woj. podlaskim. 
  • Generalnym wykonawcą inwestycji jest Unihouse.
  • Oddanie całej inwestycji planowane jest jeszcze w trzecim kwartale br.

Od 1 stycznia br. obowiązuje w Polsce nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi projektowane i budowane budynki muszą mieć dużo niższe zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, a co za tym idzie bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej.

CZYTAJ TEŻ: NA JABŁONOWEJ ALEI ZAWISŁA WIECHA

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budynki na Osiedlu Jabłoniowa Aleja Polskich Domów Drewnianych spełnią te wymagania. Dzięki temu, że poszczególne elementy budynków powstawały w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim niemal w 100 proc. wyeliminowano wszelkie mostki cieplne, czyli niechciane luki, przez które dany budynek traci ciepło i energię. Tym samym wyższe koszty poniesione na etapie budowy, szybko zwrócą się w trakcie eksploatacji, a zbudowane domy będą ekologiczne i energooszczędne.

– Budownictwo ekologiczne i energooszczędne króluje w bogatych, rozwiniętych krajach Europy Północno-Zachodniej od pokoleń. Jako Unihouse, cieszy nas, że jesteśmy coraz częściej wybierani przez rodzimych inwestorów, a budownictwo drewniane zyskuje jeszcze więcej zwolenników. Drewno jest znakomitym materiałem budowlanym, a do tego jest też surowcem odnawialnym, co  pozwala produkować budynki o obniżonym śladzie węglowym. Nasi klienci zaczynają już zwracać uwagę na to, o czym Unihouse mówi od lat. Kwota całej inwestycji to nie tylko kwota budowy, ale też czas realizacji oraz całkowity koszt eksploatacji obiektu – mówi Roman Jakubowski, członek zarządu Unihouse.

Cisza we własnych czterech ścianach i bezpieczeństwo pożarowe

Na osiedlu w Choroszczy zadbano o wysoki komfort akustyczny i wyciszenie budowanych mieszkań. Przeprowadzone pomiary akustyczne metodą Bruel & Kjaer potwierdzają, że wyciszenie prefabrykowanych domów jest wyższe od obowiązującej normy.

Prefabrykowane budynki powstające z wykorzystaniem drewna są bezpieczne i ogniotrwałe. Kluczowy jest jednak sposób wykonania konstrukcji. Jedynie budownictwo prefabrykowane zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa. Tylko w fabryce można osiągnąć odpowiedni poziom dokładności, który przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, co potwierdził eksperyment pożarowy przeprowadzony w ubiegłym roku przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Państwową Straż Pożarną.

Na terenie Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach wykonano próby ogniowe dla drewnianego dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 110,5 mkw. (parametrami zbliżonego do budynków powstających w Choroszczy). Test obserwowało ok. 200 ekspertów specjalizujących się w bezpieczeństwie pożarowym lub budownictwie drewnianym. Wyniki eksperymentu w pełni potwierdziły tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są bezpieczne pożarowo. Charakterystyczne dla w pełni rozwiniętego pożaru, ekstremalnie wysokie temperatury przekraczające 1000°C, nie naruszyły konstrukcji budynku drewnianego. Co więcej, pożar nie rozprzestrzenił się na drugie piętro budynku, gdzie cały czas panowała temperatura pokojowa, czyli 23°C.

Ekologia Jabłoniowej Alei

Na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową do podlewania zieleni. Każde mieszkanie będzie wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), a dachy budynków będą przystosowane pod montaż paneli fotowoltaicznych 5kW. To przełoży się na niższe koszty utrzymania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zwiększyć efektywność pracy zdalnej?
Następny artykułI Turniej Bowlingowy „Powitanie Lata z OHP”