A A+ A++

W czwartek 19 sierpnia br. o godz. 12.00 w Biurze Prezesa Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie odbędzie się przetarg pisemny, na którym można kupić m.in. wycofany z Marynarki Wojennej okręt podwodny ORP Kondor. Do niego mogą przystąpić podmioty uprawnione do nabywania rzeczy ruchomych koncesjonowanych zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2019 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Nie jest znana cena wywoławcza okrętu. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej.

Ewentualnemu nabywcy okręt zostanie przekazany bez płynów eksploatacyjnych, bez urządzeń służących do przechowywania, zapisywania i odczytywania danych w postaci cyfrowej na: nośnikach magnetycznych (np. dyski twarde, taśmy magnetyczne, dyski ZIP, karty magnetyczne), nośnikach elektronicznych (np. dyski SSD, karty pamięci, urządzenia typu FlashDrive), nośnikach hybrydowych – stanowiących połączenie nośnika magnetycznego i elektronicznego, nośnikach optycznych (np. CD, DVD, BD), nośnikach magnetooptycznych. Nabywca otrzyma również protokół klasyfikacyjny okrętu, wykaz napraw w poprzednich latach i oryginalną dokumentację techniczną w języku norweskim, składającą się z 27 tomów.

Polska MW otrzymała od Norwegii cztery okręty podwodne typu 207 Kobben. Wcielenie ich do służby w Polsce miało miejsce w latach 2002-2004. Jako pierwszy został wycofany w dniu 20 grudnia 2017 roku ORP Kondor. Następna taka uroczystość odbyła się na ORP Sokół w dniu 8 czerwca 2018 roku, przy czym został on przekazany do Muzeum MW w Gdyni i obecnie jest przystosowywany do roli okrętu-muzeum. W służbie pozostają jeszcze OORP Sęp i Bielik. Nie są one już eksploatowane, ponieważ usunięto z nich m.in. baterie akumulatorowe i przygotowano do wycofania ze służby. Zgodnie z rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP nastąpi to ostatniego dnia 2021 roku.

Reklama

ORP Kondor pod banderą norweską pływał jako Kunna (S 319). Stępkę pod okręt położono 3 marca 1964 roku, wodowano go 16 lipca 1964 roku, a wcielono do służby 1 października 1964 roku. W 1991 roku okręt przeszedł gruntowną modernizację. Polską banderę podniesiono na nim w Bergen w Norwegii dnia 20 października 2004 rok. Okręt po raz pierwszy wszedł do Gdyni 19 listopada 2004 roku, gdzie nadano mu nazwę ORP Kondor i dokonano powtórnego chrztu w dniu 27 listopada 2004 roku. Matka chrzestną okrętu była Danuta Hűbner, ówczesna komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej. Ze względu na zaawansowany wiek zakończono jego eksploatację 31 grudnia 2016 roku.

image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
image
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł18 sierpnia: Spektakl dla dzieci – Wędrówki Stasia – Polanica-Zdrój
Następny artykułeBOK dla klientów Świebodzińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego