A A+ A++

Województwo małopolskie obfituje w miejsca atrakcyjne turystycznie. Warto wybrać się nie tylko na spacer w góry, ale i na wycieczkę, podczas której zwiedzimy zabytkowe skanseny i poznamy ciekawą historię południowego regionu Polski. W tym celu polecamy udać się do Czorsztyna. Czeka tam na nas ogrom atrakcji.

Zobacz wideo
Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Niegdyś stanowiła hit podróżniczy, dziś – popada w ruinę. Losy osady w Czorsztynie przygnębiają

Osada w Czorsztynie to dawny kompleks skansenowo-wypoczynkowy, który mieści się w powiecie nowotarskim w województwie małopolskim, na półwyspie Stylchyn. Składa się z 31 obiektów architektonicznych, które jeszcze do niedawna przyciągały turystów z całego kraju. Historia osady ma swój początek w latach 90. ubiegłego wieku. Ówczesny projekt Urzędu Gminy Czorsztyn w Kluszkowcach zakładał stworzenie skansenu i ośrodka wypoczynkowego w jednym.

W ramach tegoż pomysłu zrekonstruowano niektóre obiekty zabytkowe ze wsi Maniowy, a także postawiono 11 góralskich chat i budynków gospodarczych oraz tyle samo murowanych piwniczek, które wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku. Na wypoczynkową część kompleksu przeniesiono wille, które następnie zostały przekształcone w pensjonaty i obiekty hotelowe. Znajdują się tam m.in. wille Teofila Sanoka i Leopolda Szperlinga oraz rodziny Drohojowskich. Niektóre z nich mają nawet 150 lat!

Niezwykła atrakcja Małopolski. Ośrodek turystyczno-skansenowy otaczają piękne widoki

Okolice Czorsztyna otaczają tereny aż pięciu Parków Narodowych: Tatrzańskiego, Gorczańskiego, Babiogórskiego oraz Pienińskiego. Jakby tego było mało, za osadą góruje królewski Zamek w Czorsztynie, pochodzący z XIV wieku oraz średniowieczny Zamek Dunajec w Niedzicy. Obie warownie stanowią intrygujący punkt na mapie turystycznej Małopolski – zarówno pod względem historycznym, jak i architektonicznym.

Rzut beretem od kompleksu znajduje się też Jezioro Czorsztyńskie, które jest zaporowym zbiornikiem wodnym na Dunajcu. W sezonie letnim można się wybrać w rejs po nim. Widoki, jakie się z niego rozciągają, wywołują zachwyt wśród przyjezdnych. Choć sam ośrodek turystyczno-skansenowy coraz bardziej niszczeje, to jego okolica wciąż jest godna odwiedzenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Lewy” w jedenastce, Jóźwiak na ławce