A A+ A++

Latem Balet Dworski Cracovia Danza pod opieką Romany Agnel tradycyjnie ubiera najpiękniejsze stroje z różnych epok i wychodzi na ulice. Tak jest i w tym roku – 22. edycja festiwalu przygląda się początkom baletu zawodowego w Polsce. – Prezentowane pokazy i spektakle nawiązywać będą zarówno do repertuaru baletów dworskich wystawianych w Polsce i w Europie od XV do XVIII wieku, jak i do powstawania na terenie Rzeczpospolitej pierwszych profesjonalnych szkół baletowych i zespołów tanecznych – mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza. 

Widowiska taneczne na Rynku Głównym 

W weekend 24-25 lipca tancerze opanują Rynek Główny. 24 lipca  o godz. 20 zobaczymy widowisko “Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej”. Spektakl opowiada o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce w Pałacu Branickich w Białymstoku. – W przedstawieniu zobaczymy m.in. audycję baletową, rekonstrukcję lekcji tańca, uczniowską galę – spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki dworski bal. Poprzez prezentację oryginalnych choreografii z pierwszej połowy XVIII wieku, a także odpowiedni dobór muzyki i tańców, spektakl pokazuje, jaki repertuar mógł być wykonywany w dworskim teatrze, tzw. operalni, nad którą pieczę sprawowała Izabela Branicka, kasztelanowa krakowska – zdradza Agnel. 

Taniec w barokowych ogrodach 

W niedzielę (25 lipca) na Rynku Głównym tancerze premierowo zaprezentują widowisko “Fêtes Galantes” nawiązujące do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka. – Finezyjne obrazy taneczne zostały zainspirowane barokowymi ogrodami. W weekendowych przedstawieniach, poza tancerzami Baletu Cracovia Danza, wezmą udział także zaproszeni goście, w tym mistrzowie tańca z Niemiec i Francji: Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre-François Dollé – zdradza dyrektor. 

Organizatorzy zapraszają też na kurs mistrzowski tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych, który poprowadzi m.in. mistrz tańca Pierre-François Dollé. Razem z tancerzami baletu krakowianie będą mogli zatańczyć poloneza, francuski taniec renesansowy oraz wyruszyć w taneczną podróż po Europie (do wyboru taniec grecki, hiszpański i włoski). 

22. Festiwal Tańców Dworskich “Cracovia Danza” potrwa do 31 lipca, a tancerzy będzie można spotkać w wielu miejscach Krakowa. Szczegółowy program na stronie cracoviadanza.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNord Stream 2 – oś czasu
Następny artykułInteria w Tokio. Iga Świątek po pierwszym meczu: Stres jest większy