A A+ A++

Biorąc pod uwagę wielkość Europy, mamy do czynienia z najdłuższym systemem autostrad na świecie. Z jednej strony to powód do radości, ponieważ możemy wygodnie podróżować po starym kontynencie. Jednak z drugiej korzystanie z autostrad może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Jakimi dokładnie? Ile zapłacimy za przejazd autostradami europejskimi? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Jaki system poboru opłat obowiązuje na autostradach Europy?

Zarówno budowa autostrad, jak i ich utrzymanie wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego każde państwo ustala procedury mające na celu pobór od kierowców środków, które ułatwią tego typu zadania. Najczęściej możemy spotkać się z trzema systemami poboru opłat za korzystanie z autostrad. Mowa tutaj o bezpłatnych autostradach, systemie odcinkowym oraz o winietach.

Bezpłatne autostrady oznaczają udostępnienie dróg całkowicie za darmo i nie musimy obawiać się opłat w Estonii, Finlandii, Liechtensteinie, na Litwie, czy w Niemczech. Odcinkowy system opłat funkcjonuje w Polsce, Bośni i Hercegowinie, Belgii, czy Chorwacji. Jednak to nie wszystko, ponieważ opłaty za przejazd tylko niektórymi odcinkami dróg są pobierane również we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, czy we Włoszech.

Dodatkowo taki sam system opłat za autostrady obejmuje też Szwecję, Macedonię i Wielką Brytanię. Jeśli chodzi o winietowy system poboru opłat to funkcjonuje on w Austrii, Szwajcarii, Słowenii, czy w Czechach. Z winietowym systemem poboru opłat trzeba liczyć się również na Węgrzech, na Słowacji, w Holandii, Rumunii, czy w Bułgarii.
Wyjątek stanowią Portugalia, Norwegia oraz Rosja. W Portugalii funkcjonuje hybrydowy, winietowo-odcinkowy system poboru opłat. W Norwegii nie ma opłat za autostrady, lecz są opłaty za przejazd częścią dróg dojazdowych. Z kolei w Rosji nie ma bramek i winiet, lecz opłata pobierana jest przy wjeździe na autostradę.

Od czego zależy cennik za przejazd autostradami w Europie?

Przejazd autostradami w Europie może wiązać się z bardzo zmiennym cennikiem, a to, jakie koszty dokładnie poniesiemy, zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o kraju, do którego planujemy wyjechać, ponieważ jak dowiemy się z https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/ za każdym razem naliczane są nam inne stawki. I tak innych cen należy spodziewać się za korzystanie z autostrad w Belgii, a jeszcze innych w Rumunii, Portugalii, czy na Węgrzech.

Kluczowe znaczenie ma również to, jakim pojazdem się poruszamy. Innych kosztów powinniśmy się spodziewać, gdy poruszamy się po autostradach Europy samochodem osobowym, a innych, gdy samochodem ciężarowym o masie do 3,5 ton. Jeszcze inaczej naliczane są opłaty dla motocyklistów, czy pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony.

Co więcej, na pewno istotne znaczenie może mieć też to, jak długa będzie nasza trasa oraz ile dni będziemy chcieli korzystać z autostrad. W przypadku winietowego systemu naliczania opłat często możemy wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami winiet. Najczęściej do wyboru są 10-dniowe winiety, dwumiesięczne lub roczne, a wykupienie każdej z nich będzie oznaczać inne koszty.

Ile zapłacimy za korzystanie z autostrad w Europie?

Bazując na tym, co udało nam się już ustalić, widać, że określenie pewnych kosztów nie będzie możliwe, ponieważ wpływa na nie wiele różnych czynników. Mimo wszystko i tak istnieje kilka sposobów na to, by zweryfikować, jakich kosztów możemy się spodziewać. Przykładowo opłaty drogowe w Austrii za pojazdy do 3,5 ton na 10 dni muszą spodziewać się opłat w wysokości 9,60 euro, zaś za rok 93,80 euro. We Francji koszt przejazdu za 100 km autostrady wynosi około 8-9 euro, zaś na Węgrzech za winietę na 10 dni dla samochodu osobowego zapłacimy około 86 zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW listopadzie 2022 wzrost ceny referencyjnej węgla
Następny artykułCzy na terenie Powiatu Zamojskiego będzie rozlokowany system rakiet typu ziemia – powietrze