Nieprawidłowa praca zatok przynosowych może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Warto wiedzieć, że to właśnie one odpowiadają za oczyszczanie, a zarazem ogrzewanie wydychanego przez nos powietrza. Ponadto wpływają na to, jak brzmi nasz głos, co może mieć znaczenie dla m.in. wykładowców, nauczycieli, czy też prezenterów. Ekspert portalu „Twoje Zdrowie” opisuje nieinwazyjną metodę leczenia zatok.
W przypadku zdrowych zatok śluz może być swobodnie transportowany przez ujście zatok. Trafia on do gardła, gdzie zostaje połknięty. Trzeba podkreślić, że jest to proces nieodczuwalny dla człowieka. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy doszło do rozwoju stanu zapalnego zatok.
Zapalenie zatok to stan, gdy ich ujścia stają się niedrożne, co jest równoznaczne z brakiem możliwości transportowania wydzieliny. Gromadzony śluz jest przyczyną rozwoju bakterii. Wiąże się z tym szereg niedogodności, takich jak np. zatkany nos, przewlekły katar, czy też kaszel (będący następstwem spływania śluzu po tylnej ścianie gardła). Zwykle pojawia się częściowa lub całkowita utrata węchu.
Trzeba wiedzieć, że ostre zapalenie zatok powoduje również wysoką gorączkę – w takiej sytuacji należy zgłosić się do laryngologa, który zadecyduje o przebiegu leczenia. Czasami jednak bywa tak, że zapalenie ma charakter przewlekły, przez co normalne funkcjonowanie jest niemal niemożliwe. Nie kwalifikuje się ono do leczenia tradycyjnego, przez co niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
FESS zabieg endoskopowej operacji zatok ma na celu przywrócenie ich pełnej drożności. Przeprowadza się go po zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Lekarz kontroluje przebieg zabiegu za pomocą endoskopu, co przekłada się na maksymalną dokładność.
Wnętrze nosa oraz zatok jest przedstawiane na ekranie monitora w sporym powiększeniu, co redukuje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Atutem FESS jest bardzo niska inwazyjność. Można natychmiast usunąć źródło niedrożności zatok poprzez usunięcie zmian chorobotwórczych, czy też nieprawidłowości związanych z anatomiczną budową struktury nosa. Operacja nie trwa dłużej niż 1-2 godziny.
Endoskopowa operacja zatok jest wskazana w przypadku przewlekłego zapalenia, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Oczywiście specjalista wykonuje szereg złożonych badań, dzięki którym można rzetelnie ocenić rzeczywisty stan zatok.
Zabieg FESS nie jest inwazyjny, dzięki czemu ryzyko wystąpienia powikłań znajduje się na bardzo niskim poziomie. Można do nich zaliczyć m.in.:
– zaburzenie widzenia,
– krwiak powieki,
– upośledzenie węchu,
– krwawienie z nosa,
– zrosty wewnątrznosowe,
– wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS