A A+ A++

Gmina Olkusz zdobyła prestiżowe wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany 2024”. Projekt „Budynek dawnego starostwa oraz piwnice gotyckiego ratusza w Olkuszu” został doceniony za wysoką jakość prac budowlanych i konserwatorskich. To kolejny dowód na skuteczne działania Olkusza w zakresie ochrony zabytków.

Wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany 2024”

Gmina Olkusz została wyróżniona w tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany 2024”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Wyróżnienie przyznano za projekt „Budynek dawnego starostwa oraz piwnice gotyckiego ratusza w Olkuszu”, który zwyciężył w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych”.

Rewitalizacja kwartału królewskiego

Burmistrz Roman Piaśnik podkreślił, że wyróżnienie jest potwierdzeniem wysokiej jakości prac wykonanych przy rewitalizacji kwartału królewskiego i stworzeniu ekspozycji Podziemny Olkusz. „Jestem dumny, że jury konkursu złożone ze znakomitych specjalistów doceniło i wyróżniło prace, jakie wykonaliśmy przy rewitalizacji kwartału królewskiego i stworzeniu ekspozycji Podziemny Olkusz. Werdykt jury, zgodnie z nazwą konkursu, potwierdza, że potrafimy dbać o zabytki – materialne świadectwa przeszłości. Wyróżnienie jest kolejnym dowodem pokazującym, że realizowane przez nas działania w zakresie ochrony i popularyzacji zabytków są słuszne. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że Gmina Olkusz została laureatem tej ważnej nagrody. Jestem tym bardziej dumny, gdyż przed trzema laty Zamek Rabsztyn także został laureatem konkursu „Zabytek Zadbany”. Takie zaszczytne wyróżnienia z pewnością przyczyniają się do promocji samego miasta i wszystkich atrakcji turystycznych naszej Gminy.”

Uzasadnienie jury konkursu

W uzasadnieniu jury konkursu, projekt zgłoszony przez Gminę Olkusz otrzymał wyróżnienie „za wysoki poziom wykonanych prac budowlanych i konserwatorskich oraz udaną adaptację do nowych funkcji budynku dawnego starostwa – wraz z piwnicami kwartału królewskiego – i gotyckich piwnic ratuszowych w Olkuszu”. Uroczysta gala konkursu „Zabytek Zadbany” połączona z wręczeniem nagród i dyplomów odbędzie się latem tego roku w Warszawie.

Cel konkursu „Zabytek Zadbany”

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję i upowszechnianie najlepszych praktyk konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych. Procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tegorocznej edycji zgłoszono 78 obiektów, z czego 67 przeszło do drugiego etapu, a 18 zostało nagrodzonych. Jury oceniało program badań konserwatorskich, jakość wykonanych prac, zachowanie integralności i autentyzmu zabytków oraz stan obiektów po konserwacji i adaptacji.

Historia projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego”

Projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” był realizowany przez władze miasta w latach 2018-2021. W jego ramach Gmina Olkusz uzyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ekspozycja Podziemny Olkusz, będąca jednym z efektów projektu, została udostępniona zwiedzającym w maju 2021 roku i od tego czasu cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Inne wyróżnienia dla Olkusza

Warto dodać, że wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany” nie jest jedyną nagrodą, jaką otrzymała Gmina Olkusz za ten projekt. Wiosną 2022 roku burmistrz Roman Piaśnik odebrał statuetkę laureata plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” za rewitalizację kwartału królewskiego oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza. Jesienią 2021 roku ekspozycja Podziemny Olkusz otrzymała certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021 przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną, a w ubiegłym roku Jurajski Certyfikat Jakości przyznawany przez Związek Gmin Jurajskich.

Według informacji z: UM Olkusz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja zatrzymała oszustów wystawiających fałszywe recepty na leki narkotyczne
Następny artykułNowe świadczenie w koszyku świadczeń AOS. Z terapii skorzysta nawet 8,5 tys. pacjentów rocznie