A A+ A++

Ochrona dużych drapieżników w gęsto zaludnionej Europie stwarza potencjał do spotkań ludzi z wilkami, rysiami czy niedźwiedziami. Pomimo, że występowanie dużych drapieżników na terenach użytkowanych przez ludzi budzi dużo emocji, to skala oraz charakter tych spotkań pozostają jednak nieznane.

Naukowcy z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie postanowili zwrócić się do społeczeństwa z zaproszeniem do udziału w ankiecie, w której można opisać dotychczasowe obserwacje drapieżników i odczucia temu towarzyszące.

Ankieta została udostępniona online poprzez platformę Bio-obserwator, która została stworzona do prowadzenia badań przy zaangażowaniu społeczeństwa: https://bio-obserwator.pl/oko-w-oko-z-drapieznikiem/. Autorzy badań podkreślają, że w zwiększeniu wiedzy na temat interakcji ludzi i drapieżników niezwykle ważny jest udział różnych grup społecznych.

Drapieżniki są zwierzętami budzącymi silne, często skrajne emocje, zatem poszerzenie wiedzy na ich temat jest kwestią kluczową nie tylko z perspektywy funkcjonowania ekosystemów czy populacji zwierząt, ale także mającą istotne znaczenie społeczne.

Naukowcy przekonują, że wnioski płynące z badań przy udziale społeczeństwa są niezbędne w zapewnieniu zgodnej koegzystencji ludzi z dzikimi zwierzętami.

Koegzystencja z dziką przyrodą jest aktualnym wyzwaniem, jednak w ogólnym przekazie dominują sensacyjne doniesienia, a nie fakty. Naszym celem jest zebranie możliwie wielu obserwacji w celu opisania rzeczywistego obrazu interakcji ludzi z drapieżnikami.– mówi Izabela Fedyń, koordynatorka projektu.

Kontekst ogólny

Odbudowa europejskich populacji dużych drapieżników połączona z ekspansją zabudowy i infrastruktury sprawia, że człowiek i dzikie zwierzęta niejednokrotnie współdzielą przestrzeń. Zdarzają się więc sytuacje, w których drapieżniki pojawiają się w pobliżu człowieka, co w konsekwencji może prowadzić do konfliktów. Emocje i związany z nim poziom akceptacji społecznej warunkują trwałość populacji zwierząt w świecie zdominowanym przez człowieka. W efekcie, zarządzanie populacjami dużych drapieżników jest przedmiotem stałych dyskusji na szczeblu krajowym oraz europejskim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWczoraj zmarł indyjski kard. Toppo; Papież przesyła kondolencje
Następny artykułKGHM buduje „Centrum Szkoleniowe Medyczno-Wysokościowe” dla ratowników JRGH