A A+ A++

Beata Zajączkowska – Watykan 

Figura trafiła do Włoch dzięki papieskiemu stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Została odrestaurowana dzięki wysiłkom artysty z parafii św. Pawła w Giussano, miasta, od którego rozpoczyna teraz swą wędrówkę po całych Włoszech. Artysta świadomie pozostawił na niej pewne ślady zbeszczeszczania. Oderwana dłoń leży teraz u stóp Matki Bożej. Nie zrekonstruowano też jej rozbitej twarzy, pokryto ją jedynie warstwą białego gipsu, tak że przypomina teraz „Maryję w maseczce”.

„Peregrynacji towarzyszyć będą świadectwa księży i wiernych, którzy doświadczyli pogromu ze strony Państwa Islamskiego” – mówi wikariusz parafii w Giussano, ks. Giuseppe Corbari.

„Statua dotarła bardzo zniszczona, z odciętą głową i amputowaną ręką. Była bardzo krucha, wystarczył dotyk, by odpadały kolejne kawałki. Została przekazana konserwatorowi Franco Elli, który ją odnowił pozostawiając jednak ślady przemocy i okrucieństwa, jakich doznała – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Corbari. – Ta nieco ponad metrowa figura z pewności wysłuchała wołanie, modlitwy i błagania prześladowanych chrześcijan w Iraku. Widziała spustoszenie, jakie dokonało się w tych wspólnotach. Dlatego też patrzenie na nią przede wszystkim ma być  wyrazem komunii z prześladowanymi chrześcijanami, zachętą do modlitwy się za nich i podziękowaniem za ich świadectwo. Wierzę, że owocem tej pielgrzymki Maryi w naszej wspólnocie będą nawrócenia, ale też, że nauczy nas ona byśmy nie bali się okazywać swą wiarę i o niej świadczyć.  Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie Chrystus nie jest wciąż znany, czy jest szkalowany”.

Rozpoczęty właśnie czerwcowy etap peregrynacji stanowi swoiste preludium przed właściwą pielgrzymką, która rozpocznie się 1 września. Figura odwiedzi te włoskie parafie, które zechcą ją zaprosić. Pielgrzymka jest także zachętą do materialnego włączenia się w odbudowę Iraku. Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaczęło od odbudowy domów, szkół i przychodni, teraz zaczyna też podnosić z gruzów kościoły i prowadzić renowację zniszczonych figur i obrazów, które często stanowiły tarczę strzelecką dla islamskich fundamentalistów. Jedną z odnowionych figur pobłogosławił w czasie swej podróży do Iraku Papież Franciszek. Maryi przywrócono m.in. odcięte dłonie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałoruska turystyka: od izolacji pandemicznej do politycznej
Następny artykułNate Diaz zapowiada walkę o pas bez względu na wynik pojedynku z Leonem Edwardsem na UFC 263