A A+ A++

– Jak miało być według Donalda Tuska w sprawie zapory na granicy z Białorusią? A jak było naprawdę? Zapraszam na 60 sekundową lekcję skutecznej polityki – piszą autorzy filmu, który umieszczono na facebookowym profilu premiera Morawieckiego.

W krótkim wideo przypomniano sceptyczne wobec Polski i rządu Prawa i Sprawiedliwości wypowiedzi Donalda Tuska, który sugerował, że zapora na granicy z Białorusią nigdy nie powstanie.

Przypomnijmy, budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ruszyła 25 stycznia 2022.

– To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej – informowała wówczas Straż Graniczna.

Barierę budowały firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia.

Miesiąc po rozpoczęciu prac przy budowie zapory szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przyjechał do Kuźnicy, gdzie wziął udział w naradzie dotyczącej obecnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy wschodniej flanki Unii Europejskiej i NATO z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskiej Policji i Straży Granicznej. Następnie premier uczestniczył w konferencji na miejscu budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej w okolicach miejscowości Tołcze na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Kuźnicy.

“Polska granica to jest świętość” – mówił wtedy premier Morawiecki.

“Ten, który nie potrafi obronić swojej granicy, jednocześnie naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i pokazuje swoją słabość” – dodał.

“Polska, Polacy należą do tych państw, tych narodów, które bronią swoich granic, bo ta granica jest też uświęcona krwią – krwią naszych przodków, dlatego jest ona naszą świętością” – podkreślał szef rządu.

Prace przy budowie bariery na 187  kilometrach podlaskiego odcinka granicy kończą się 30 czerwca br.

Od początku presji migracyjnej najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy było w październiku – łącznie 17 tys. 447. W całym 2021 r. polscy strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a po jej przekroczeniu zatrzymali 2 tys. 744 osoby, głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, ale też z m.in. z Rosji, Somalii, Iranu, Turcji i Tadżykistanu.

Źródło: Stefczyk.info PAP/FB/ Autor: red.

Fot.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest decyzja w sprawie 'Czerwonych Diabłów'
Następny artykułWypadek na ul. Młodzianowskiej