A A+ A++

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy domu. Jakie są zalety kotłów kompaktowych? W czym są lepsze od kotła w połączeniu z rozbudowaną instalacją?

Autor: housemarket.pl 18 maja 2020 11:41

Na początku należy wyjaśnić, czym jest kocioł jednofunkcyjny. Nazwa dla użytkownika jest dość myląca, ponieważ ma się wrażenie, że spełnia tylko jedną funkcję i służy tylko i wyłącznie do centralnego ogrzewania. Nic bardziej mylnego.

Kocioł jednofunkcyjny

Kotły jednofunkcyjne wyposażone są w zawór trójdrogowy, co umożliwia podpięcie zasobnika ciepłej wody użytkowej. Zaletą takiego rozwiązania jest dobór praktycznie dowolnej wielkości zasobnika (100, 150, 200 lub 300 litrów itp.) do zastosowania w zależności od liczby łazienek oraz ich wyposażenia. Dodatkowo kotły te znakomicie nadają się do rozbudowy o dodatkowe grupy pompowe, co umożliwia rozbudowanie instalacji o dodatkowe obiegi. Bez problemu można również zastosować pompę cyrkulacyjną cwu, co znacząco zwiększa komfort korzystania z ciepłej wody.

Minusem zastosowania kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest spora ilość miejsca, jaką musimy poświęcić na jego zamontowanie. Bardziej skomplikowane instalacje (obsługujące np. dwa obiegi grzewcze) w tym przypadku muszą się znajdować w pomieszczeniu dedykowanym np. w kotłowni. Nawet najsprawniejszy instalator, który dba o estetykę, nie jest w stanie bowiem stworzyć takiej instalacji, aby nie rzucała się ona w oczy.

Zalety kotła jednofunkcyjnego:

• możliwość doboru zasobnika o praktycznie dowolnej wielkości,
• możliwość korzystania z wielu punktów czerpalnych jednocześnie, np. łazienka + kuchnia,
• możliwość rozbudowy instalacji o dodatkowe obiegi grzewcze i stworzenia bardziej skomplikowanych instalacji (3-5 i więcej obiegów grzewczych),
• bezproblemowe zastosowanie cyrkulacji cwu,
• możliwość korzystania z samej ciepłej wody lub z samego ogrzewania,
• brak zbytniego przewymiarowania mocy urządzenia.

Wady kotła jednofunkcyjnego:

• wymagane osobne pomieszczenie z uwagi na dużą ilość miejsca potrzebnego pod montaż
• niska estetyka – brak możliwości montażu w łazience, kuchni, przedpokoju itp.

Kocioł dwufunkcyjny

Kotły dwufunkcyjne w przeciwieństwie do kotłów jednofunkcyjnych potrafią realizować dwie funkcje: ogrzewania i podgrzewania cwu. Wszystko to dzieje się w obrębie obudowy urządzenia dzięki wymiennikowi płytowemu, który umożliwia produkcję ciepłej wody przepływowo.

W tym przypadku nie jesteśmy zmuszeni do korzystania z zasobnika. Należy jednak pamiętać o tym, że wydatek ciepłej wody jest znacząco niższy niż w kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Zazwyczaj niemożliwe jest korzystanie z kilku punktów czerpalnych jednocześnie.

Kocioł dwufunkcyjny również nadaje się do rozbudowy o dodatkowe obiegi grzewcze, wówczas jesteśmy jednak zmuszeni do rezygnacji z jego głównej zalety, czyli z możliwości montażu w praktycznie każdym rodzaju pomieszczenia. Kotły dwufunkcyjne występują również w wersji z wbudowanym niewielkim zasobnikiem, co może trochę zwiększyć wydatek ciepłej wody i poprawić funkcjonalność urządzenia w warunkach domowych.

Zalety kotła dwufunkcyjnego:

• zajmuje mało miejsca,
• możliwość montażu w praktycznie każdym pomieszczeniu,
• dostępne w wersji z niewielkim zasobnikiem zwiększającym wydatek cwu,
• doskonale nadaje się do obsługi jednego obiegu grzewczego, ale istnieje możliwość rozbudowy o dodatkowe obiegi grzewcze (jak w przypadku kotła jednofunkcyjnego).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Zakopcie nas żywcem, pozbędziecie się problemu”. Tak skomentowali sytuację na Śląsku
Następny artykułZakaz handlu drobiem na puławskim targowisku