A A+ A++

Niezwykły ogród powstanie przy Szpitalu Kopernika w Łodzi. Będzie pełen roślin i kwiatów leczniczych. Wybrany został właśnie projekt ogrodu. Teraz pora na jego realizację.

Rośliny, które znajdą się w ogrodzie mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. 

 Pojawi się m.in. grab pospolity. Dzięki niemu łatwiej się oddycha. Grab pospolity pomaga lepiej funkcjonować oskrzelom i płucom oraz wspomaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych. Dawniej z jego kory i liści przygotowywano leki na bóle reumatyczne. Będzie leszczyna pospolita.

Od wieków używano jej w zaburzeniach hormonalnych i przemiany materii, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego oraz przewlekłych chorobach skórnych. Pojawi się trzmielina europejska, której jedną z najważniejszych właściwości jest zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Pomaga regulować poziom lipidów, co ma korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia.

Znajdziemy też porzeczkę alpejską oraz winobluszcz trójklapowy.

Szpital Kopernika w Łodzi jest wiodącym ośrodkiem onkologicznym w kraju, tutaj przyjeżdżają się leczyć chorzy nie tylko z województwa, ale też z całego kraju. Lekarze wciąż podejmują się innowacyjnych terapii, przeprowadzają zabiegi, które rewolucjonizują leczenie.

– Pacjenci są tutaj pod opieką wybitnych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że oprócz terapii, najlepszych lekarstw, najnowocześniejszego sprzętu, wiele dobrego potrafi zdziałać sama natura, a rośliny mają leczniczą moc. Wierzę, że w tym ogrodzie pacjenci choć na moment zapomną o chorobie, odpoczną, zrelaksują się  i uśmiechną – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Ogród hortiterapeutyczny w Szpitalu Kopernika pomoże zmniejszyć stres i niepokój u pacjentów.

–  Badania pokazują, że wpatrywanie się w naturalną zieleń przyczynia się już po kilku minutach do obniżenia ciśnienia krwi i częstotliwości uderzeń serca –  tłumaczyła dr Anna Cieślak-Wojciechowska – psychoonkolog ze Szpitala Kopernika w Łodzi. – Pacjenci, którzy przebywają wśród roślin szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i szybciej wracają do zdrowia.

Projekt ogrodu dla Szpitala Kopernika w Łodzi został wybrany w konkursie „Zielona Architektura Zdrowia”. Jego organizatorem jest Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

– To dla nas bardzo ważny projekt. Ogród znajdzie się w samym sercu naszej przychodni onkologicznej, wokół są gabinety badań, rejestracja. To będzie odpowiednie miejsce, żeby odpocząć,

przysiąść, zregenerować się, czekać na podanie chemioterapii – mówi Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii Szpitala Kopernika w Łodzi.

Kolejnym szpitalem, wokół którego powstanie ogród będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

Historia hortiterapii sięga starożytności. Już wówczas powszechnie znane było dobroczynne oddziaływanie ogrodów na zdrowie i psychikę człowieka. Hortiterapia polega na wykorzystywaniu roślin i prac ogrodniczych w walce z chorobami. Pomaga ona przy rekonwalescencji po przebytych urazach, udarach lub chorobach przewlekłych. Obcowanie z przyrodą pozwala pacjentom na szybszy powrót do zdrowia.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСвитолина разгромила китаянку и пробилась в четвертьфинал Уимблдона-2024
Następny artykułZamknięta droga powiatowa Łącko – Naszacowice