A A+ A++

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok, a konkretnie 1 czerwca, przyniesie w tej kwestii dość zasadniczą zmianę. Nowe przepisy podpisał Prezydent.

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 r. oznacza 50, a nie 60 km/h

Do tej pory kwestia ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym była dość prosta. Jeżeli znaki drogowe nie wyznaczały innego limitu, pojazd mógł poruszać się z szybkością 50 km/h w godzinach 5:00 – 23:00. W porze nocnej (tj. między 23:00 a 5:00) dozwolona prędkość rosła do 60 km/h. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym postanowiła zrównać limit szybkości w dzień i w nocy. A jako że w marcu 2021 roku zyskała ona podpis Prezydenta, wejdzie w życie już 1 czerwca.

Ograniczenie prędkości w nocy: czy 10 km/h to dużo?

Nowy limit prędkości w terenie zabudowanym przez całą dobę wynosi 50 km/h. Czy 10 km/h mniej w nocy ma tak kolosalne znaczenie? Taka różnica może wydawać się niewielka. Na drodze może mieć jednak potężne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Rozbieżność między 50 a 60 km/h sprawia, że czas reakcji hamowania o 3 metry, a samą drogę zatrzymania wydłuża o dodatkowe 6 metrów. Dla porównania, przejście dla pieszych ma około 5 metrów długości. Według danych policji, to oznacza, że samochód jadący 60 km/h zatrzyma się dopiero za przejściem, a auto poruszające się o 10 km/h mniej mam możliwość zatrzymania jeszcze przed przejściem przez jezdnię.” – powiedział Marek Dmytryk z firmy ubezpieczeniowej Wiener.

Ograniczenie prędkości w nocy: po 1 czerwca łatwiej stracić prawko!

Redukcja dopuszczalnej prędkości o 10 km/h 1 czerwca 2021 roku ma też ogromne znaczenie dla kierowców. Powód? Prowadzący, który nieco zapomni się na drodze i będzie jechał więcej niż 50 km/h powyżej dozwolonej szybkości, będzie mógł łatwiej stracić prawo jazdy na trzy miesiące po godzinie 23:00. Czemu? Bo przestawienie się z limitu 60 km/h może wymagać trochę czasu.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana zasad funkcjonowania biblioteki słubickiej
Następny artykułUszkodził drzwi. Teraz odpowie za swój czyn