A A+ A++

R e k l a m a

Odpowiednie przygotowanie CV jest często kwestią, która decyduje o tym, czy dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli poszukiwanie pracy można określić metaforycznie jako podróż, to znakomite CV będzie Twoim paszportem.

Podstawowe zasady pisania CV nie ulegały większym zmianom na przestrzeni lat, jednak postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej aspektów aplikacji i procesów rekrutacyjnych odbywa się online. Twoim zadaniem jest być na bieżąco z najnowszymi trendami i stworzyć swoje CV tak, aby było dla wszystkich przejrzyste i zrozumiałe.

Przygotowując się do tego, pamiętaj o poniższych sześciu obowiązujących na całym świecie zasadach tworzenia lub aktualizowania swojego CV.

Pamiętaj o najważniejszych elementach

Celem CV jest możliwie jak najlepsze przedstawienie twoich kompetencji i osiągnięć. Istnieje kilka sposobów, aby spróbować osiągnąć ten efekt. Warto wspomnieć, że w każdym CV wymagane są te podstawowe elementy:

  • Dane kontaktowe. Twoje imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu. Te dane osobowe są oczywiście wrażliwe, zatem musisz uważać na to, komu udostępniasz swoje CV.
  • Odpowiednie umiejętności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Zacznij swoją listę od najważniejszych umiejętności. Warto używać konkretnych słów do określenia swojego poziomu zaawansowania (na przykład zamiast „umiejętność konwersacji po hiszpańsku” lub „znajomość programu Microsoft Excel” napisz „biegły język hiszpański” lub „ekspert w programie Microsoft Excel”).
  • Ważne informacje o przebiegu Twojej kariery zawodowej. Wiele osób decyduje się na chronologiczne wymienianie wszystkich poprzednich miejsc pracy wraz z pełnionymi w nich zadaniami. Warto zrezygnować z niektórych informacji, jeśli nie są one związane z obowiązkami na stanowisku, o który aktualnie się ubiegasz. Zwróć uwagę na to, by wymieniać swoje osiągnięcia, a nie tylko pełnione zadania.
  • Uzyskane stopnie naukowe oraz certyfikaty. Warto pamiętać, że dla potencjalnego pracodawcy Twoje wykształcenie może mieć mniejsze lub większe znaczenie. Wiele zależy od zawodu, którym jesteś zainteresowany.

Sprawdź inne CV w poszukiwaniu inspiracji

Przeszukaj strony internetowe z przykładami CV, znajdź tam stanowisko, branżę lub firmę, o której myślisz i zobacz, jak inni ludzie ubierają w słowa swoje doświadczenie i umiejętności. Często bywa to pomocne.

Możesz też zapoznać się z językiem lub słownictwem używanym w danej branży lub firmie. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie słowa kluczowe są istotne w kontekście stanowiska, o które się ubiegasz. Powinieneś tę wiedzę wykorzystać przy tworzeniu swojego CV.

Używaj możliwie najmniejszej liczby słów

Pracodawcy mogą mieć mało czasu, wobec czego będą starać się szybko przejrzeć Twoje CV. Sformatuj informacje jako listę krótkich punktów, zamiast pisać długie wyrażenia. Na przykł … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMontowali na bankomatach specjalne nakładki, do których w trakcie wypłaty przyklejały się pieniądze
Następny artykułKierowca myślał, że to kałuża. Wjechał w ogromną dziurę na jezdni, która się zapadła