A A+ A++

Lato to czas, który najmłodszym od zawsze kojarzy się z urlopem, bieganiem po trawie na bosaka, kąpielą w jeziorze i pachnącym ogniskiem. Gdy stajemy się dorośli, porzucamy wiele w tych aktywności. Zamiast pływać w jeziorze, wybieramy kurort z basenem, a imprezy wśród przyjaciół organizujemy przy grillu. Czy nie masz jednak czasem ochoty wrócić do beztroski dzieciństwa?

Przez ostatnie lata w Polsce utrzymywał się stan alarmowy – podłoże i ściółka były bardzo suche, a przez to łatwopalne. Choć pogoda nie rozpieszczała wysokimi temperaturami, to skąpe opady deszczu i suche powietrze tylko pogorszyły te warunki. Robienie ogniska w lesie czy na łące byłoby zatem nierozsądne. Natomiast zorganizowanie bezpiecznego ogniska na własnym podwórku jest dozwolone i bezpieczne. Miejsce, które do tego przeznaczymy posłuży przez kolejne lata, a rozpalenie ogniska będzie dziecinne proste i co ważniejsze, bezpieczne.

Według prawa minimalna odległość ogniska od zabudowania musi wynosić ok. 4 m, od ogrodzenia i drzew minimum 3 m, a od formacji leśnej aż 100 m. Ważne żeby teren, na którym będziemy tworzyć palenisko było płaskie. Wszelkie nierówności terenu należy wyrównać i pozbyć się łatwopalnych rzeczy – zawsze należy wziąć pod uwagę siłę i kierunek zmiennego wiatru. Palenisko najlepiej zrobić z cegły, betonu lub kamienia – są solidne i zatrzymują ogień w miejscu. Świetnie sprawdzą się cegły szamotowe lub granit. Obydwa materiały są żaroodporne, a jeśli dodatkowo podłoże wysypiesz żwirem, dodatkowo zatrzyma wilgoć.

Oprócz materiału z jakiego chcesz wykonać palenisko, ważna jest również jego głębokość i wielkość. Palenisko będzie bezpieczne, jeśli umieścisz je w dole – najlepiej na głębokości 40-50 cm. Średnica okręgu powinna być znacznie szersza i posiadać ok. 100 cm. Na początek w wykopany dół wbij pręt kub kij i przymocuj do niego długi, najlepiej metrowy sznurek. To pozwoli wykonać równy okrąg. Trzymając sznurek w ręku zrób rundkę wokół pręta, rysując kijem na ziemi okrąg. Usuń ziemię, nasyp kilkanaście cm żwiru, a na obrysie połóż cegły szamotowe.

Następnie wyjmij pręt i w najniższym punkcie paleniska ułóż obok siebie płasko cegły szamotowe lub kamienie. Najlepiej będzie jeśli połączysz je mocnym klejem lub żaroodporną zaprawą murarską. Całość powinna przybrać formę kwadratu mieć około 40 cm szerokości. Teraz połóż resztę cegieł lub kamieni wokół środka na obrysie okręgu – kierując się coraz wyżej. Każdy z elementów mocuj zaprawą lub klejem, aby zaczęły pełnić rolę muru. Ostatni, najwyższy okrąg z cegieł powinien wystawać 5-10 cm ponad poziom gruntu. Zostaw miejsce na dobę, polewając je wodą 2-3 razy. Kiedy przeschnie, możesz zrobić swoje pierwsze ognisko.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

W ognisku przy domu nie powinniśmy spalać odpadów z ogrodu, bo zanieczyszczają atmosferę. Suche gałęzie i liście wrzucone do ognia wydzielają dużo dymu i są przy tym szkodliwe dla ludzkich płuc. W przydomowym ognisku powinniśmy spalać wyłącznie drewno opałowe, którego wilgotność wynosi ok. 20-30 proc.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTatarski Bieg Nocny
Następny artykułNord Stream 2 analizuje skargę niemieckich ekologów