A A+ A++

Ogłoszono przetarg na studium wykonalności dla rozbudowy elektrowni jądrowej w Rumunii

06.08.2020r. 12:05

Rumunia ogłosiła przetarg na nowe studium wykonalności dotyczące ukończenia bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Cernavoda, za które jest gotowa zapłacić do 1 mln RON (245 000 dol.). Istnieje również możliwość budowy pojedynczej jednostki – wynika z raportu Economica.Net.
Rumunia planuje powołanie Komitetu ds. Strategicznej Koordynacji projektu budowy bloków 3 i 4 w EJ Cernavoda, zawierał komunikat rządowy z 14 lipca. Tego samego dnia ogłoszono, że uchylona została decyzja premiera z 2018 r. o powołaniu grupy roboczej do negocjacji projektu umowy międzyrządowej między Rumunią a Chinami w sprawie rozbudowy elektrowni.

Przetarg na przeprowadzenie studium wykonalności, który został opublikowany 29 lipca, zawiera następujące wymagania:

  • Zaktualizowana prognoza cen i popytu na energię elektryczną;
  • Zaktualizowany kosztorys projektu wraz z metodologią obliczeń;
  • Zaktualizowany model finansowy projektu uwzględniający aktualną sytuację na rynku usług energetycznych i budowlanych;
  • Nowe istotne informacje techniczne uzyskane z innych badań opracowanych przez SN Nuclearelectrica SA lub EnergoNuclear SA od 2012 roku;
  • Aktualne informacje dotyczące infrastruktury rumuńskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej i nowych połączeń międzysystemowych;
  • Ponowna certyfikacja technicznej wykonalności projektu;
  • Identyfikacja mechanizmów wsparcia niezbędnych do realizacji projektu (np. Umowy różnicowe, kapitał w toku, gwarancje państwowe itp.).

Zaktualizowane studium wykonalności będzie również zawierało analizę finansową dotyczącą ukończenia tylko bloku nr 3.

Konsultanci zainteresowani aktualizacją studium wykonalności muszą złożyć ofertę do 11 sierpnia. Przyznanie zamówienia będzie oparte na “najlepszej relacji jakości do ceny, z czego 40 proc. będzie oparte na cenie, a 60% na komponencie technicznym”, zgodnie z artykułem w Economica.Net.

Elektrownia jądrowa Cernavoda jest jedyną elektrownią jądrową w Rumunii i składa się z dwóch ciśnieniowych reaktorów ciężkowodnych (PHWR) o mocy 650 MWe. Blok 1 został oddany do użytku w 1996 r., a blok 2 w 2007 r. Operator Nuclearelectrica planuje przedłużyć okres eksploatacji bloku 1 do 60 lat.

Większość prac przy budowie bloków 3 i 4 wykonano w latach 80. ubiegłego wieku, przed upadkiem rządu Nicolae Ceausescu w 1989 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaleria: Grabił w ogródku. Znalazł granat!
Następny artykuł[Informacja] I przetarg ustny nieograniczony na zbycie nieruchomości położonej w Mrągowie przy ulicy Widok