A A+ A++

Publikacja z dnia: 21-01-2023 10:01

Termin uroczystości przypadł między znaczącymi dla Nowego Miasta datami, 19 stycznia świętowany jest powrót do Macierzy Pomorza, w tym roku była to 103 rocznica.

Datę 21 stycznia już dawno się nie celebruje a wiąże się ona z wyzwoleniem naszego miasta w roku 1945. Ot taka przypadkowa zbieżność utrwali w pamięci fakt przemiany nowomiejskiego rynku.

Oficjalne oddanie do użytku zmodernizowanego według uznania aktualnych władz nowomiejskiego rynku połączono z tradycyjnym toastem noworocznym dwóch samorządów – miejskiego i powiatowego. Impreza podobnie jak w pobliskich gminach powróciła do kalendarza po dwuletniej covidowej przerwie. Stąd obecność wielu znamienitych gości wśród których nie zabrakło posła Zbigniewa Ziejewskiego i Marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego Marka Gustawa Brzezina.

Właśnie marszałek wraz z burmistrzem, przewodniczącymi rady miasta i jej młodzieżowej wersji a także przedstawicielem wykonawcy inwestycji dokonali tradycyjnego przecięcia wstęgi. Poświęcenie i modlitwę w intencji wszystkich użytkowników odnowionego rynku celebrował proboszcz naszej parafii ks. kanonik Zbigniew Markowski.

Główne uroczystości miały miejsce w sali kinowej, gdzie podsumowano osiągnięcia samorządu miejskiego i powiatowego minionego roku. W przypadku miasta to oczywiście największą inwestycją była właśnie rewitalizacja rynku. Jak na razie dopóki mieszkańcy się nie przyzwyczają do nowego widoku, to przedsięwzięcie jeszcze przez jakiś czas będzie budziło uzasadnione emocje. Termin ostatecznego oddania do użytku był przesuwany z uwagi na problemy z importem ukraińskiego kamienia jaki zastosowano do utwardzenia placu. Burmistrz Józef Blank pochwalił się także przebudową ulicy Wodnej oraz oddaną niedawno do użytku ulicą Sadową. W zapowiedziach usłyszeliśmy że niebawem ruszą prace związane z przebudową “Ogrodu Róż” a także te związane ze stacją uzdatniania wody.

Burmistrz miasta wraz z przewodniczącym rady miejskiej Andrzejem Nadolskim wręczyli okazjonalne podziękowania osobom zaangażowanym w realizację inwestycji pn. „Rewitalizacja Rynku w Nowym Mieście Lubawskim”.

W przypadku samorządu powiatowego to powodem dla zadowolenia starosty Andrzeja Ochlaka była realizacja niewielkiej inwestycji (ok. trzy kilometry) drogi powiatowej Ostrowite – Górale. Była to ostatnia droga gruntowa zarządzana przez ZDP, jednostkę odpowiadającą za stan dróg powiatowych. Jej przebudowa zakończyła kilkunastoletnią batalię prowadzoną przez lokalną społeczność. Oczywiście udało się ukończyć także inne, głównie łączące nasz powiat z powiatem brodnickim i iławskim. W tym roku powiat podejmie się remontu kolejnego odcinka wiodącego z Kurzętnika do Kaługi. Nie ulega wątpliwości, że mieszkańcy cieszyliby się bardziej z rozwiązania trudnej sytuacji w szpitalu powiatowym. O tym jednak zabrakło nawet wzmianki w rocznym podsumowaniu.

Po oficjalnych wystąpieniach sceną zawładnęła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim. Uczniowie przedstawili refleksyjny montaż słowno-muzyczny, zaś merytoryczną opiekę zapewniły polonistki Izabela Kozłowska oraz Elżbieta Szcześniak.

Dalszy przebieg uroczystości miał miejsce w Miejskim Centrum Kultury, gdzie rzeczywisty toast i życzenia pomyślności w nowym roku życzyli wspólnie starosta wraz z burmistrzem.

(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKanada po cichu podpisała „Kartę Zwinnych Narodów”
Następny artykułTak dziś zarabia. Kiedyś była “królową życia”