A A+ A++

O wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego prac polegających na pogłębianiu i udrażnianiu rowów odwadniających w obszarze Natura 2000 Bagno Wizna poinformowała Beata Bezubik, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Decyzję tę dyrektor Bezubik podjęła w związku z zawiadomieniem Fundacji “Dzika Polska”.

Jak pisaliśmy przed blisko tygodniem, Adam Bohdan z Fundacji “Dzika Polska” i Michał Korniluk z Towarzystwa Przyrodniczego “Dubelt” zaalarmowali: – Na Bagnie Wizna w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego pogłębiono ponad 50 rowów odwadniających, gdzie chroniona jest wodniczka, dubelt, kulik czy batalion.

Zwrócili uwagę: – Zagrożeniem dla chronionych tu gatunków, na tym obszarze wpisanym do Planu Zadań Ochronnych Natura 2000, są spowodowane przez człowieka zmiany stosunków wodnych, wahania poziomu wód, melioracje, osuszanie, odwadnianie. Kopane tu rowy odwadniające wpisują się w taką praktykę stosowaną w całej Polsce.

I informowali z niepokojem: – W czasie, gdy ze względu na dramatycznie niski poziom wody płonął Biebrzański Park Narodowy, w jego sąsiedztwie, na chronionym torfowisku Bagno Wizna, intensywnie pracowały koparki, pogłębiając rowy. Po bezśnieżnej zimie na Bagnie Wizna sytuacja hydrologiczna była nadzwyczaj niekorzystna, mimo to gęsta sieć rowów odprowadzała resztki wody.

Fundacja “Dzika Polska” oraz Towarzystwo Przyrodnicze “Dubelt” ponad 50 rowów odwadniających, pogłębionych w ostatnich miesiącach w obrębie Bagna Wizna zidentyfikowali na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Część pogłębionych rowów (na razie nie jest pewne, czy wszystkie są tylko na prywatnych gruntach) sprawdzono i udokumentowano też na miejscu, co wykazało, iż pogłębionych rowów jest znacznie więcej, niż wykazują zdjęcia satelitarne.

Bohdan i Korniluk zwracali uwagę, że dla tych terenów nie wykonano dotychczas odpowiedniej ekspertyzy i nie podjęto działań retencyjnych, co pozwoliłoby na zapewnienie odpowiednich warunków uwilgotnienia siedlisk oraz odtworzenie systemu zastawek na sieci rowów melioracyjnych.

Zauważyli: – Działanie powinno być wykonane w ciągu trzech lat od ustanowienia PZO, czyli od 2013 r.

Ekologia. Gigantyczne emisje dwutlenku węgla

Fundacja “Dzika Polska” oraz Towarzystwo Przyrodnicze “Dubelt” zwróciły się do RDOŚ o nakazanie wstrzymania działań niezgodnych z planem zadań ochronnych Natura 2000, zasypanie udrożnionych i pogłębionych rowów oraz podjęcie działań ograniczających odpływ wody ujętych w planie zadań ochronnych Natura 2000. Wniosek poparła fundacja dla Biebrzy.

Przed ponad tygodniem organizacje zapowiedziały także wystąpienie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o podjęcie działań retencyjnych oraz do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wyciągnięcie konsekwencji wobec rolników pobierających dopłaty i gospodarujących niezgodnie z zapisami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Adam Bohdan i Michał Korniluk podkreślili również, nawiązując do sytuacji na Bagnie Wizna: – Odwadnianie tak rozległego obszaru bagiennego powoduje emisje gigantycznych ilości dwutlenku węgla do atmosfery oraz zwiększa zagrożenie pożarowe w obrębie torfowiska, którego gaszenie jest wyjątkowo trudne.

RDOŚ. Przestroga dla innych osuszających

RDOŚ w Białymstoku o sprawie podejrzeń dotyczących pogłębiania i udrażniania rowów odwadniających w obszarze Natura 2000 Bagno Wizna ma zwrócić się do miejscowego starostwa o ustalenie właścicieli działek. Dyrektor Bezubik zapowiedziała wstrzymanie trwających prac. Ma również poinformować policję i zwrócić się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o informacje, czy właściciele działek podjęli zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach dofinansowania z któregoś pakietu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Fundacja “Dzika Polska” komentuje decyzję RDOŚ: – Jak mówi prof. Chojnicki [Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – red.], z jednego hektara osuszonego bagna emitowane jest nawet kilkadziesiąt ton dwutlenku węgla w ciągu roku i dzieje się tak przez lata. Mamy nadzieję, że sprawa będzie stanowiła przestrogę dla innych podmiotów chcących osuszać chronione torfowiska.

Obszar Natura 2000 Bagno Wizna to niezwykle cenne torfowisko – chroniony obszar ptasi o powierzchni 14470 ha ściągający corocznie tysiące ornitologów z całej Europy. Położony jest w zachodniej części województwa podlaskiego. Został zmeliorowany systematyczną siecią rowów w połowie lat 60. o rozstawie 200 m. Torfowisko pokrywają obecnie głównie zbiorowiska trawiaste i trawiasto-turzycowe, w większości są użytkowane rolniczo (łąki i pastwiska zajmują ok. 90 proc. powierzchni). Występuje tu co najmniej 37 chronionych gatunków ptaków. Bagno Wizna jest znaczącą ostoją dla: derkacza, dubelta, kulika wielkiego i wodniczki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSytuacja epidemiologiczna w powiecie kłodzkim. Niedziela, 14 czerwca
Następny artykułZawodnik Pogoni Oleśnica na ślubnym kobiercu