A A+ A++

Archeologia nieustannie dostarcza nam fascynujących odkryć, pozwalających wejrzeć w mroczne zakamarki ludzkiej historii. Tak było również w przypadku niezwykłego znaleziska, do którego doszło na wyspie Lazzaretto Nuovo w Lagunie Weneckiej. Tam, podczas wykopalisk przeprowadzonych w 2006 roku, archeolodzy natrafili na szczątki kobiety, która została pochowana niczym wampir – z cegłą wetkniętą w usta.

Lazzaretto Nuovo to miejsce, które na przestrzeni wieków stało się wiecznym spoczynkiem dla wielu ofiar epidemii, które nawiedziły te tereny. Wśród nich znajdowała się również kobieta, której twarz udało się teraz zrekonstruować. Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców rzucają nowe światło na tę niezwykłą postać i pozwalają lepiej zrozumieć kontekst, w jakim doszło do jej pochówku.

Lata 70. XVI wieku to okres, w którym w Europie zapanowała prawdziwa “wampirza histeria”. Ludzie, przerażeni śmiertelnymi epidemiami, które pustoszyły kontynent, zaczęli poszukiwać nadprzyrodzonych istot odpowiedzialnych za te tragiczne wydarzenia. W tym kontekście pojawiły się liczne doniesienia o osobach, które po śmierci miały powracać jako wampiry, by żywić się krwią żywych i szerzyć zarazę.

Odkrycie ciała kobiety z cegłą w ustach na Lazzaretto Nuovo wpisuje się w ten mroczny obraz. Badania wykazały, że cegła została celowo umieszczona w jej ustach, aby uniemożliwić jej “magiczne” rozprzestrzenianie się zarazy poprzez ukąszenia innych ofiar. Był to jeden z licznych sposobów, jakimi ówcześni ludzie próbowali radzić sobie z epidemiami i chronić się przed nadprzyrodzonymi zagrożeniami.

Analiza szczątków kobiety pozwoliła naukowcom na odtworzenie wielu aspektów jej życia i śmierci. Okazało się, że kobieta dożyła ponad 60 lat, co w tamtych czasach było wiekiem dość zaawansowanym. Ponadto, badanie jej diety wskazuje, że odżywiała się głównie warzywami i zbożami, co świadczy o jej niskim statusie społecznym.

Sama konstrukcja grobu, w którym spoczywała kobieta, również dostarcza ciekawych informacji. Fakt, że jej ciało zostało opatrzone cegłą w ustach, jednoznacznie wskazuje, że została pochowana jako “wampir”. Był to zabieg mający na celu uniemożliwienie jej powrotu do świata żywych i dalszego zagrażania społeczności.

Aby lepiej poznać tę niezwykłą postać, naukowcy podjęli się ambitnego zadania – rekonstrukcji jej twarzy. Wykorzystując nowoczesne techniki, takie jak tomografia komputerowa i cyfrowe modelowanie, udało im się odtworzyć rysy kobiety. 

Proces ten rozpoczął się od stworzenia modelu czaszki, opartego na dokładnych pomiarach i rzutach oryginalnych kości. Następnie model ten został udoskonalony cyfrowo, poprzez dopasowanie go do konturów twarzy współczesnego człowieka. Dzięki temu zabiegowi twarz kobiety ożyła, pozwalając nam spojrzeć w oczy tej niezwykłej postaci z przeszłości.

Odkrycie to nie tylko rzuca nowe światło na historię “wampirzej histerii” w Europie, ale również pozwala nam lepiej zrozumieć życie i śmierć tej kobiety. Jej twarz, tak skrupulatnie odtworzona przez naukowców, staje się oknem do przeszłości, dając nam wgląd w losy jednostki, której los splotł się z dramatycznymi wydarzeniami tamtych czasów.

Odkrycie na wyspie Lazzaretto Nuovo to fascynujący przykład tego, jak archeologia potrafi ożywić historię i przywrócić pamięć o ludziach, którzy odeszli wiele stuleci temu. Twarz tej XVI-wiecznej “wampirzycy” to nie tylko niezwykłe znalezisko, ale także symbol naszej nieustannej ciekawości i dążenia do poznania tajemnic przeszłości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Pajor może pobić transferowy rekord. Polka na celowniku Manchesteru United
Następny artykułPrzeszedł niesamowitą metamorfozę. Teraz wygląda jak młody bóg