A A+ A++

Płatnik, który nie będzie mógł uregulować składek ZUS w terminie, powinien złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Nie utraci wtedy prawa do dofinansowania pensji pracowników niepełnosprawnych.

Jeżeli pracodawca nie złoży takiego wniosku, a następnie zawrze z ZUS układ ratalny na uregulowanie zaległości w składkach, straci prawo do wsparcia na pracowników niepełnosprawnych za miesiące, których będzie to dotyczyć.

Dopuszczalne opóźnienie

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne nie traci prawa do dofinansowania z PFRON wynagrodzeń tych osób, jeśli zapłaci pełne składki w terminie wynikającym z ustawy o sus lub z maksymalnie 14-dniowym opóźnieniem. Zgodnie z art. 26a–c ustawy o rehabilitacji, aby otrzymać dofinansowanie pracodawca musi wypłacać wszystkie elementy kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego w terminie bądź z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni (dopuszczalna jest dopłata składek ZUS z uchybieniem terminu powyżej 14 dni, jeżeli nie przekroczy ona 2 proc. należnych składek za dany okres sprawozdawczy).

Terminy ponoszenia kosztów płacy określają odrębne przepisy:

a. wynagrodzenie – ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

b. składki na ubezpieczenia społeczne – ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

c. zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń – ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od 1 lipca 2016 r. pracodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie pensji pracownika niepełnosprawnego dopiero po wypłaceniu mu wynagrodzenia (tj. z  chwilą, gdy pracownik dysponuje już tą kwotą) – z zachowaniem wszystkich terminów określonych w ustawie i aktach wykonawczych.

W szczególnej sytuacji związanej z walką z koronawirusem niejeden pracodawca może mieć jednak problem z uregulowaniem składek nawet z dopuszczalnym 14-dniowym opóźnieniem.

Aby nie stracić prawa do dofinansowania do pensji pracowników niepełnosprawnych, taki pracodawca powinien przed upływem terminu zapłaty składek wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie ich płatności. Wówczas – zgodnie z wytycznymi BON i PFRON – nie dojdzie do uchybienia terminowości ponoszonych kosztów płacy. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będzie więc firmie przysługiwało.

Czytaj także:

Przykład:

Pracodawca, który wypłacił wynagrodzenia za luty do 10 marca br., powinien wpłacić

od tych pensji składki ZUS do 15 kwietnia. Już teraz wie, że w tym terminie nie będzie

w stanie uregulować tego zobowiązania.

W związku z tym powinien jak najszybciej wystąpić do ZUS o odroczenie terminu ich płatności. Umowa z ZUS o odroczenie powinna zostać zawarta przed 15 kwietnia 2020 r.

Gdyby w tej umowie odroczony termin płatności składek od wynagrodzeń za luty został ustalony np. na czerwiec br., konieczne będzie zapłacenie składek w tym terminie. Zgodnie bowiem z wyjaśnieniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: „odroczenie terminu płatności z zasady stosowane do terminów, które nie upłynęły, skutkuje tym, że w odniesieniu do składek objętych odroczeniem terminu płatności, ustawowy termin płatności składek nie miał zastosowania, a więc tym bardziej nie uchybiono mu. Jeżeli zatem termin odroczony zostanie dotrzymany, to nie dojdzie do uchybienia. W trakcie czynności sprawdzających bądź kontrolnych u pracodawcy, Fundusz weryfikuje terminowość poniesionych kosztów płacy np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i stanowisko tego organu ma kluczowe znaczenie w przedmiotowej kwestii”.

Raty odbiorą pomoc

Prawo do dofinansowania pensji pracowników niepełnosprawnych straci natomiast pracodawca, który podpisze z ZUS umowę o rozłożenie nieopłaconych składek na raty. Jak bowiem wyjaśnia Państwowy Fundusz Rehabilit … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHuta Stalowa Wola S.A. wspiera placówki medyczne w walce z epidemią.
Następny artykułASUS ROG Strix XG27WQ: Monitor z HDR10 i odświeżaniem 165 Hz