A A+ A++

W budynku mieści się Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika. Choć jako instytucja działa od 1923 roku, to w opisywanym miejscu funkcjonuje od 14 czerwca 2019 roku, kiedy to odbyło się uroczyste otwarcie Mediateki 800-lecia. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2019 r., otwarto tutaj także Kino Studyjne PIKSEL. Ale poza salą kinową i pomieszczeniami, w których przechowywany jest bogaty księgozbiór, mieszczą się tutaj także pracownie gier komputerowych, bawialnia dla dzieci, strefa gier planszowych, kawiarnia i aula konferencyjna. Od niedawna w budynku Mediateki można także poszerzać swoje horyzonty naukowe, bo działa tu SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Budowa nowoczesnej trzykondygnacyjnej książnicy rozpoczęła się w 2017 roku, a działania ekip budowlanych poprzedziła wizyta archeologów. Projekt stworzyło warszawskie Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego Budopol S.A. W zamyśle architektów bryła Mediateki ma przypominać otwartą księgę, a najbardziej atrakcyjna wizualnie część budynku została zwrócona w stronę Starego Miasta.

Mediateka w liczbach prezentuje się równie ciekawie. Jej całkowita powierzchnia to niespełna 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wznosi się na dwie kondygnacje ponad poziom gruntu i zawiera też jedną kondygnację podziemną z parkingiem na 50 aut. Całość kubatury to niecałe 80 tysięcy metrów sześciennych, a wartość kontraktu wyniosła 32 miliony 943 tysiące złotych (w zaokrągleniu). Dziennie progi Mediateki przekracza od 2 do 6 tys. osób.

Podobne obiekty, spełniające nie tylko funkcje biblioteczne, ale też pozwalające na realizowanie pasji naukowych i technologicznych, działają na razie w nielicznych miastach w Polsce. Mediateki poza Piotrkowem działają m.in. w Lublinie, Kielcach, Warszawie czy Wrocławiu.

Warto też dodać, że Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim została wyróżniona w konkursie „Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich 2019”. Inwestycję, którą w latach 2017-2019 zrealizowała spółka Mostostal Warszawa, wyróżniono w kategorii „budynek kultury, administracji i inne budynki użyteczności publicznej”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Opatowie modlono się za Żydów wywiezionych do Treblinki
Następny artykułWielka piłkarska niedziela w Sport.pl! El Clasico oraz hity w Anglii, Francji i Włoszech! [MULTIRELACJA]