A A+ A++

Liczba wyświetleń: 92

Naukowcy z Yale University odkryli, że augmentor-alfa, białko znane ze swojego związku z niektórymi nowotworami, może regulować masę ciała, wpływając na głód i aktywność fizyczną. Odkrycie to umożliwi opracowanie nowych metod leczenia zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość i anoreksja.

Augmentor-alfa jest białkiem najlepiej znanym ze swojego związku z niektórymi nowotworami. Wcześniejsze badania wykazały, że białko to wiąże się i aktywuje receptor kinazy chłoniaka anaplastycznego (ALK), cząsteczkę, która po zmutowaniu powoduje nowotwory, takie jak nerwiak niedojrzały wieku dziecięcego, chłoniaki z komórek B i niektóre rodzaje raka płuc.

Zespół badawczy postanowił przyjrzeć się bliżej augmentorowi alfa i jego roli w organizmie. Podczas eksperymentów na myszach naukowcy odkryli, że białko to jest najbardziej eksprymowane w regionie podwzgórza mózgu, a mianowicie w komórkach zwanych neuronami peptydów aguti (Aguti-related peptide, AgRP).

„Neurony AgRP są tak ważne dla tworzenia uczucia głodu, że bez nich po prostu nie byś jadł. Umarłbyś – mówi Tamas Horvath, profesor medycyny porównawczej w Fundacji Jeana i Davida Wallace’ów oraz współautor badania. „Kiedy więc stało się jasne, że augmentor alfa jest wyrażany głównie w tych neuronach, od razu założyliśmy, że jest on zaangażowany w metabolizm”.

Ponadto zespół odkrył, że post zwiększył ekspresję białka wzmacniającego alfa w tych neuronach. Ponadto, jeśli zdolność do syntezy tej cząsteczki jest całkowicie wyłączona u myszy, zauważalnie tracą one na wadze, niezależnie od zawartości tłuszczu w jedzeniu. Jednocześnie aktywność fizyczna takich myszy była nawet wyższa niż normalnie, co prawdopodobnie przyczyniło się do ich szczupłości.

Naukowcy stwierdzili, że w obliczu braku pożywienia myszy mają tendencję do oszczędzania energii i ograniczania aktywności fizycznej. Jednak podczas postu gryzonie bez dodatku białka alfa-augmentor były nadal bardzo aktywne, chociaż jadły dokładnie to samo, co normalne zwierzęta. Tak więc białko to jest ważnym sygnałem do oszczędzania energii i powstawania głodu.

Jak zauważają autorzy badania, ten związek z metabolizmem sugeruje, że tłumienie lub wzmacnianie działania białka wzmacniającego alfa może być korzystne w wielu chorobach. Leki, które hamują syntezę białek – jak robią to niektóre leki przeciwnowotworowe skierowane na ALK – mogą zostać zmienione w celu leczenia zaburzeń metabolicznych, które prowadzą do nadwagi. Wzmocnienie działania lub ekspresji tej cząsteczki może być jedną z opcji leczenia osób doświadczających nadmiernej utraty wagi, takich jak osoby cierpiące na anoreksję, kacheksję lub trwałą utratę apetytu z powodu skutków ubocznych leków lub urazów.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Nadwaga, Otyłość

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJedynie prawda jest ciekawa
Następny artykułKonkurs im. Anna Kamieńskiej po raz 25