A A+ A++

Zespół naukowców z Meksyku przeprowadził badania, których wyniki rzucają zupełnie nowe światło na drogę plemników do komórki jajowej. Okazuje się, że męskie gamety wykonują bardziej złożone ruchy, niż do tej pory uważano. Użycie najnowszej technologii przyczyniło się do obalenia teorii z 1677 roku, kiedy to Anton Van Leeuwenhoek, spoglądając przez swój mikroskop, określił ruchy plemników mianem podobnych do tych, wykonywanych przez węże i węgorze.

Plemniki poruszają się w sposób opisywany przez Holendra tylko wtedy, gdy obserwujemy je z boku. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy spojrzymy na ruch męskich gamet w technologii 3D.

Naukowcy za pomocą aparatu fotograficznego zdolnego do wykonywania mikroskopowych zdjęć z prędkością ponad 55 000 klatek na sekundę, byli w stanie dokładnie odtworzyć, jak naprawdę wygląda droga plemników do komórki jajowej. Poniżej możecie obejrzeć wideo.

Zespół naukowców po wykonanych analizach doszedł do wniosku, że choć w 2D, ruchy plemników faktycznie przypominają sposób poruszania się węży i węgorzy, to w 3D ich zachowanie jest już jednak zupełnie inne. Męskie gamety wykonują bowiem asymetryczne ruchy (uderzają ogonkami tylko w jedną stronę, podczas gdy ich głowy kręcą się jak spirala).

Zdaniem ekspertów, nowa wiedza może przyczynić się do lepszego opracowania metody walki z bezpłodnością u mężczyzn.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEksperci o koronawirusie: Dystansowanie społeczne daje efekty
Następny artykułJakby o nas, ale bez nas