A A+ A++

Jak pisze “The Guardian”, od tysięcy lat sarkofag leżał nietknięty w grobowcu. W ubiegłym roku Ola El Aguizy, emerytowana profesor wydziału archeologii z uniwersytetu w Kairze, odkryła wraz z zespołem, grobowiec skarbnika Ramzesa II.

Zobacz wideo
Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Teraz znalazła jego podziemną komnatę grobową wraz z sarkofagiem. Olbrzymi granitowy sarkofag pokryty jest inskrypcjami poświęconymi skarbnikowi faraona. To prawdziwe “odkrycie marzeń”, ponieważ może ujawnić więcej tajemnic z życia władców rządzących Egiptem po Tutenchamonie.

To niezwykle rzadkie znalezisko. – Odkrycie sarkofagu w jego pierwotnym miejscu w grobowcu było bardzo ekscytujące, ponieważ należy do właściciela grobowca, co nie zawsze ma miejsce. Czasami sarkofag jest przeznaczony dla innej osoby z późniejszego okresu, gdy grób był używany w późniejszych okresach. Ale tym razem tak nie jest – nie kryła radości archeolożka w rozmowie z “Guardianem”.

Zaufany człowiek Ramzesa II

Badaczka podkreśliła, że tytuły wymienione w hieroglifach skarbnika podkreślają, w jak bliskiej był relacji z faraonem i jak ważną pełnił funkcję w ówczesnej administracji. Dodatkowo na sarkofagu umieszczono emblematy bóstw. Na wieku można podziwiać atrybuty bogini nieba Nut z rozpostartymi skrzydłami, które miały strzec zmarłego.

– Sakkara to jedno z najważniejszych cmentarzy. Egipski zespół badaczy dodał kolejny ważny rozdział do jego historii – dodał Peter Der Manuelian, profesor egiptologii z Uniwersytetu Harvarda – Zawsze cieszę się, gdy egipscy archeolodzy dokonują podobnych odkryć – dodał.

Peter Der Manuelian podkreślił również radość z faktu, że tego niebywałego odkrycia dokonała kobieta. – W historii odkryć w Egipcie zapisali się zachodni archeolodzy. Wspaniale jest więc zobaczyć odkrycia Egipcjan, a fakt, że archeologiem jest kobieta i do tego egipskim archeologiem, jest jeszcze bardziej mile widziany – podkreślił profesor egiptologii z Uniwersytetu Harvarda.

Trzeba również dodać, że to prawdziwe ukoronowanie kariery egipskiej badaczki, ponieważ Ola El Aguizy jest już po siedemdziesiątce, jest emerytowaną panią profesor i najwyraźniej kocha swoją pracę, skoro wciąż nie potrafi żyć bez wykopalisk. 

Na liście UNESCO

Sakkara leży na południe od Kairu i na zachód od Memfis. Jej nazwa pochodzi od bóstwa opiekującego się nekropolią. Zostali tu pochowani królowie najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Możliwe, że na jej terenie pochowany był pierwszy znany król Egiptu Narmer. W 1979 roku nekropolia została wpisana na listę UNESCO.

Źródła: “The Guardian”, english.almayadeen.net

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrób karmiony olejami do produkcji smarów. “Skutki odczujemy po latach”
Następny artykułDom kultury na os. Witosa powstanie później. Będzie za to droższy