83 samochody, kilkanaście motocykli, dziesięć przyczep, do tego rowery i autobus – to wszystko już stoi w jednym z najstarszych budynków Międzynarodowych Targów Poznańskich – Pawilonie nr 2, wybudowanym w 1929 roku. Teraz tam znajdzie się ekspozycja Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski.
– W 1983 roku, jako pierwsi w Polsce,, założyliśmy Muzeum Motoryzacji, teraz niestety jako pierwsi je likwidujemy – mówił z żalem w 2012 roku Jan Cynka, kierownik placówki likwidowanej w związku z przebudową ronda Kaponiera.
Wystawa “Kabriolety świata” kończy historię muzeum pod KaponierąJ. Bartz | Automobilklub Wielkopolski
Po ośmiu latach bezdomna instytucja znalazła nowy dach nad głową. – Muzeum pod rondem Kaponiera już dawno przestało funkcjonować i jak dotąd nie udało się znaleźć miejsca, gdzie byśmy mogli postawić nasze samochody. Teraz dogadaliśmy się z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, z którym od lat współorganizujemy różne wydarzenia i tu urządziliśmy tymczasowe Muzeum Motoryzacji – mówi Grzegorz Frąckowiak z Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski.
W 1955 ROKU NA MTP ODBYWAŁA SIĘ PREMIERA KULTOWEJ SYRENY
W najstarszym pawilonie
Ekspozycja jest już gotowa. Urządzono ją w Pawilonie nr 2, wybudowanym na Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku. W środku znalazły się 83 różnego rodzaju samochody, kilkanaście motocykli, dziesięć przyczep, do tego zabytkowe rowery i autobus. Eksponowane zabytki motoryzacji należą do 58 kolekcjonerów, w większości członków Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski.
Obok aut stoją też motocykleKomisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski
– Mamy różne strefy, takie jak strefa PRL ze strefą wakacyjną, na której obok samochodów i przyczep eksponujemy też stoliki, kuchenki gazowe, leżaki – słowem wszystko, co Polacy zabierali kiedyś ze sobą na urlop. Są strefy pojazdów brytyjskich, francuskich czy niemieckich. Mamy też strefę militarną i taką pokazującą początki motoryzacji – wymienia Frąckowiak.
DUMY PRL NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH POZNAŃSKICH
Fiat 125p w wersji “sanitarka”Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski
Na tej ostatniej znajdą się najstarsze pojazdy – samochód marki REO z 1908 roku i rower marki Labor z 1888 roku z napędem łańcuchowym, gumowymi masywami na stalowych obręczach.
Kiedy do muzeum będą mogli zajrzeć pierwsi goście? Tego na razie nie wiadomo. Organizatorzy liczą, że będzie to możliwe po 17 stycznia. – Czekamy na moment, kiedy będzie nam wolno tą wystawę pokazać publiczności – mówi Frąckowiak.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>
Wśród aut są także te z początku XX wiekuKomisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski
TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS