A A+ A++

Ochronę konsumencką dla indywidualnych przedsiębiorców wprowadzają przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Jakie prawa zyskają firmy wpisane do CEIDG?

Indywidualny przedsiębiorca z ochroną konsumencką od 2021 r.

Przepisy przyznające ochronę konsumencką drobnym przedsiębiorcom miały wejść w życie w 1 czerwca 2020 r. Termin ten został jednak przesunięty na 1 stycznia 2021 r. na mocy nowelizacji tzw. specustawy koronawirusowej (ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw).

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Co zatem zmieni się od przyszłego roku?

Przepisami o ochronie konsumentów zostanie objęta osoba fizyczna, która zawiera z innym przedsiębiorcą umowę związaną bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub zawodową, lecz nieposiadającą dla niej charakteru zawodowego.

Ochrona ta będzie obejmowała 3 ważne uprawnienia konsumenckie w zakresie stosowania:

  • klauzul abuzywnych (niedozwolonych);
  • rękojmi za wady;
  • prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Zobacz również:

Co istotne, nowe uprawnienia będą dotyczyły jedynie firm wpisanych do CEIDG. Nie będą miały zatem zastosowania np. do spółek prawa handlowego.

Celem zmian jest umożliwienie indywidualnym przedsiębiorcom korzystania z ochrony, jaka przysługuje konsumentom, a więc podmiotom nieprofesjonalnym. Zdaniem projektodawcy obecnie często zdarza się, iż osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zawierając umowę z innym przedsiębiorcą, oferującym świadczenie w swojej branży, sama traktowana jest jak podmiot profesjonalny. W rzeczywistości zaś nie zawsze dysponuje odpowiednią wiedzą w zakresie tej czynności. Wystawienie faktury za towar lub usługę skutkuje jednak tym, iż czynność uznawana jest za związaną bezpośrednio z działalnością zawodową lub gospodarczą drobnego przedsiębiorcy.

Zobacz więcej: PPP 2020: Indywidualni przedsiębiorcy z ochroną przysługującą konsumentom [PODCAST]

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495; ost. zm.: Dz.U. z 2020 r. poz. 568);

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXbox Game Pass z nowymi grami. Microsoft rozbudowuje majową ramówkę
Następny artykuł“Jest seksoholikiem, nie pedofilem”. Doda broni Majdana